Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Feng Shui felsefesinin dekorasyon tarzı

8 Ekim 2013 2.066 kez okundu Yorum yapılmamış

Feng Shui dekorasyon evlerde uygulanmaya başlayan yeni diyebileceğimiz bir tarzdır. Feng Shui bir Çin öğreti sanatıdır. Amacı ise insanı mutlu kılmak ve ruhunu yüceltmektir. Bu sanat insanın bulunduğu mekana uyumunu, mekanın insana uyumunu sağlamayı da amaç edinmiştir. Çünkü insanın mutlu olmasını etrafındaki güzellikleri ortaya çıkarmasına bağlar. Eğer insan tabiatın güzelliklerini görebilirse ve bunu hayatının her evresinde açığa çıkarabilirse, ruhi bir mutluluğa gark olabfeng shuiilir.

Bu öğretinin felsefi kısımlarını geçelim tabi ki. Bize lazım olan dekorasyonda nasıl bir mekan tasarladığıdır. Feng Shui dekorasyon tarzı felsefesinde ki mekanın insana karşı uyumlu bir hale getirmesinde saklıdır. Bunun içinde kendi koyduğu bir takım kurallar vardır. Bu dekorasyon tarzı doğallığı ve sadeliği amaç edinir. Ancak aynı zamanda görsellik açısından mükemmel bir bütünlüğü sizlere sunmaktadır. Mesela bu düşünce bir dekorasyonda, evlerinizde elektronik aksamlara fazla yer vermemeniz gerekebilir. Çünkü elektromanyetik ışınların insana zararlı olduğu gerçeğini baz alır. Bunun yerine dekorasyonda bol tabiat resimlerine, akvaryuma, hayvan resimlerine yer verilmelidir. Evin kapısının karşısında tuvalet veya bir merdiven bulunmamalıdır. Özellikle Feng Shui dekorasyonda yatak odasına çok önem verir. Çünkü insanın en huzurlu olacağı yer orasıdır. Güne daha mutlu ve iyi başlamak içinde uykuya verilmesi gereken önemin büyüklüğünden bahseder. Tüm bunlar yatak odalarında tabiatımsı bir havanın yaratılması için sebeplerdir. Yatakların kapıya doğru olmaması gerektiği, cama doğru bakması gerektiğini söyler. Ayrıca bolca vazolarda veya başka türlü bir şekilde çiçeklerin yatak odalarında bulunması gerektiğini anlatır.

Felsefi bir takım dekoratif kuralları vardır. Çin dekorasyonu diyebileceğimiz bu tip bir dizayn, şehrin gürültülü hayatından, stresli hayatından kaçmak için düşündüğünüz sakin bir muhitteki yazlık evinizde kurulacak en iyi düzen olur. Ancak sürekli misafirlerinizin gelip gittiği bir evde, baştan aşağı bu dekorasyon modelini uygulamak, bazı mobilyalarınızdan vazgeçmeye sebep olabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.