Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Feng Shui’ye göre, ev nasıl dekore edilmelidir?

13 Temmuz 2012 3.639 kez okundu Yorum yapılmamış

5000 yıllık Feng Shui öğretisine göre evinizi dekore ettiğinizde, bereket, şans, huzur ve mutluluk size gelecek ve yaşayan mekanlar, enerjiyi doğru kontrol etmenizi sağlayacaktır. Peki, bu felsefeye göre dekorasyon nasıl yapılmalıdır?

Giriş kapısı

Giriş kapısı, evlerin ağzı olarak kabul edilir. Giriş kapısından evinize dostlarınız ve siz girersiniz. Evin en önemli noktası olan giriş kapılarında, enerji kazanıldığı kadar kaybedilir de, bu nedenle bazı kurallara uymak gereklidir.

Giriş kapınızın karşısında merdiven olmamalıdır. Eğer merdiveniniz varsa, yüksek bitkiler ile kapatılmalıdır.

Giriş kapısının tam karşısında ayna olmamalıdır. İçeriye giren enerjiyi aynalar yansıttığından, ayna kaldırılmalıdır.

Giriş kapısının karşısında, eğer başka kapı varsa, kapılar kapalı tutularak enerji kaybı engellenmelidir.

Giriş kapısı karşısında, dik ve sivri eşyalar koyulmamalı, eğer kolon veya duvar varsa kamufle edilmelidir.

Mutfak

Mutfaklarda, ateş elementini temsil eden fırın ve ocak, su elementini temsil eden lavabo ve bulaşık makineleri birbirinden ayrılmalıdır. Çünkü su ateşi söndürür. Böylelikle, mutfak bereketiniz yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Mutfak kapısı karşısında, tuvalet kapısı olmamalıdır. Oluşan ateş elementi, tuvaletlerden kaybedildiğinden kapı varsa kapalı tutulmalıdır.

Ocağınızın bulunduğu duvarda pencere olmamalıdır. Ocakta oluşan bereketin ve hızın simgesi ateş elementini, pencereden kaybedebilirsiniz.

Yemek odası

Yemek masanızın tam karşısına, duvara asacağınız ayna bol bereket getirmektedir. Yemekleri tüm eve yansıttığından, aynalar önemlidir. Aynanın masayı yansıtan şekilde ve tam görür olması önemlidir.

Yemek masanız dar alanlara sıkıştırılmamalı ve tam ortada olmalıdır. Yemek masasından tuvalet kapısı gözükmemelidir. Eğer gözüküyorsa, bir paravan ve bitki yardımı ile kamufle edilmelidir.

Feng Shui’ye göre yemek masanızda 6, 8 veya 12 adet sandalye olmalıdır.

Oturma odası

Yaratıcı ve hareketli olan enerji parlak renklere geldiğinden, mümkün olduğunca canlı renkler kullanın. Halıları veya aksesuarları kırmızı, mavi ve yeşil gibi canlı renklerden kullanabilirsiniz.

Oturma odası seçerken, düzgün şekilli odaları seçin. Girinti, çıkıntı ve kolonların olduğu odalarda enerji rahat dolaşamaz. Eğer odada sivri köşeli duvarlar ve kolonlar varsa, bitki kamuflajı yaparak sivri noktaları kapatın.

Taze çiçek bulundurun ve çiçekleri güney doğu köşesine yerleştirin. Asla kurumuş çiçekleri evde tutmayın.

Küçük su şelalesi veya akvaryum gibi nesneleri, daima karşınızda otururken seyredeceğiniz şekilde yerleştirin. Oturma odalarında hareket halindeki su, şans ve bereketin yanı sıra huzuru da getirecektir.

Tuvalet ve banyo

Eviniz müstakil ise, tuvaletiniz asla yatak odanızın tam üstünde veya yatak odası duvarı ile aynı noktayı paylaşmamalıdır.  Gece uyuma problemleri yaşayabilirsiniz ve stresli olursunuz.

Oturma odanız, tuvaletin karşısında olmamalıdır. Dostlarınız veya aileniz ile ilgili sorunlar yaratacak bir enerji oluşabilir.

Tuvaletler, yemek masalarını görmemelidir. Bereketiniz kaçabilir.

Yatak odası

Yatak odanızda ayna kullanmayın. Ayna sürekli olarak enerji yansıttığından, size uyku sıkıntıları yaratacaktır.

Asla kiriş ve kolon altına yatağınızı yerleştirmeyin. Bu ayrılık enerjisini taşıyan bir olgudur.

Ayağınız kapıya doğru yatar pozisyon ayarlayın.

Yatak odasında ebeveyn banyosu varsa, kapısını ve klozet kapaklarını daima kapalı tutun, gerekmedikçe banyo tuvalet, yatak odanızda olmasın.

Mümkün olduğu kadar perdeler, yatak örtüleri gibi ürünlerde düz renkleri kullanın. Geometrik ve karışık desenli olan kumaşlar fazla enerjiyi tutarlar, bu da size rahatsızlık verir ve yorar.

Çalışma odası

Çalışırken sırtınız daima duvara dayanmalıdır.

Koridorların en ucundaki oda, çalışma odası yapılmamalıdır.

Kapaklı dolaplar kullanılmalı ve sırtınızda cam varsa, sürekli olarak perdeler kapatılmalıdır.

Çalışma odanızın giriş kapısının en uç güneydoğu kısmı, enerjinin en iyi olduğu noktadır. Çalışma masanızı oraya yerleştirmeye önem verin. Bu bölgeye, çiçekler yerleştirerek pozitif enerjiyi iyi çekin.

Müzik dinleyin, çünkü müzik odaya enerji vererek, enerjiyi düzgün bir şekilde yayar.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.