Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Fırın seçim rehberi

16 Mart 2012 3.010 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfakların vazgeçilmesi olan fırınlar dekoratif açıdan olduğu kadar yemek pişirmek için gerekliliği nedeniyle de öncelikli beyaz eşya seçimlerinden biridir. Teknolojinin gelişmesi sayesinde birçok yeni özellik ile piyasaya sunulan fırınlar, gerek sağlık gerekse de kullanım kolaylığı ve enerji tasarrufu açısından her gün daha da gelişiyor. Fırın seçimlerinizde bazı noktalara dikkat ederek çok daha uzun süre boyunca sorunsuz bir kullanım tecrübesi yaşayabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız fırın seçim rehberi, fırın satın alırken aramanız gereken özelliklerin detaylı bir listesini içeriyor ve böylece fırın satın almadan önce genel bir bilgi sahibi olmanız sağlanıyor.

  • Uzun ömürlü bir kullanım için iç kısmı toz emaye kaplanmış fırınları tercih etmenizde yarar var. Fırınların iç kısmında kullanılan toz emaye kaplama hem çok daha verimli bir pişirme imkanı sunar hem de fırının iç kısmının kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar. Ancak yaş emaye ile toz emaye kaplamayı birbirine karıştırmayın çünkü yaş emaye tıpkı boya gibi zamanla yıpranır.
  • Fırın alırken dış kısımdan önce iç kısmı incelemeniz ve mümkün olduğunca tek parça sacdan imal edilmiş ürünleri tercih etmeniz gerekir. Böylece fırının ısıtma için harcadığı elektrik miktarı azalırken, çok daha kısa süre içerisinde pişirme imkanı sunar. Ayrıca sağlık açısından da çok önemli olan tek parça saclar, yüzeyinde herhangi bir birleştirme noktası olmadığı için yağ ve kir birikimi yapmaz ve çok daha sağlıklı bir pişirme sağlar. Dünya genelinde kabul görmüş standart olan 304 paslanmaz çelik kaplamaları tercih etmelisiniz.
  • Yalıtım malzemesi ve elektrik kullanımı da satın alacağınız fırının kalitesini belirleyen faktörlerdir. Fırının A sınıfı enerji kullanımına sahip olması kadar önemli olan, yalıtımının da A sınıfı olmasıdır. İyi yalıtım malzemeleri kullanılarak üretilen fırınlar, çalışırken etrafına fazla sıcaklık vermez ve çevredeki yüzeylerin yüksek ısı nedeniyle zarar görmemesini sağlar.
  • Dış kısımda kullanılan sacın görüntüsünden önce oval tasarımının kolay taşınma imkanı sağlaması ve yaralanmalara neden olacak sivri uçlarının da olmadığından emin olun.
  • Fırın tepsileri de en az fırının iç ve dış kısmının kaliteli malzemeden üretilmesi kadar önemlidir. Fırın tepsilerinin de tıpkı fırının iç yüzeyi gibi toz kaplama olması ve kenar kısımlarının doğru açılarla ovalleştirilmesi gerekir. Böylece fırın tepsisini tutarken elin kesilmesi gibi sorunlar da yaşanması engellenmiş olur.
  • Fırın tepsilerinin tamamının üst, orta ve alt bölümde kullanılabildiğinden emin olun.
  • Fırının turbosunun yani ısıyı dağıtan vantilatörünün tam ortada olması gerekir. Böylece ısı dağıtımını verimli bir şekilde yaparak sıcaklığın tepsinin her yanına dağılmasını sağlar.
  • Bütçe sıkıntınız yoksa doğrudan İnox teknolojisinin kullanıldığı ürünleri tercih etmenizi kesinlikle öneriyoruz.
  • Fırında kullanılan tüm plastik parçaların Solvent gibi kanserojen kimyasallar içermediğinden emin olun. Pişirdiğiniz yemeklerin sağlıklı olması için bu çok önemlidir.
  • Çift camlı kapağa sahip olan fırın modellerini tercih etmeniz, iç kısmın sökülerek temizlenebilmesine imkan sağlayacaktır. Aksi takdirde tek camlı ve sabit olan parçanın temizliği için yoğun bir çaba içerisine girebilirsiniz.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.