Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Floresan lambalar

17 Haziran 2013 4.507 kez okundu Yorum yapılmamış

floresan 1Floresan lamba, içi cıva buharı dolu olan cam tüp şeklindeki lambalara verilen isimdir. Yaydıkları beyaz ışık ile bir dönem eşleştirilen floresan lambalar artık sarı ışık seçeneği de sunan alternatif aydınlatma araçlarıdır. Ev ve işyerlerimizde kullandığımız floresan ışık; “Yoğun Floresan Lamba (Compact Fluorescent Lamp- CFL)” olarak teknik olarak isimlendirilen lambalardır. floresan 2

Floresan lambalar, klasik akkor telli lambalara kıyasla enerji anlamında daha tasarruflu lambalardır. CFL yani floresan lamba klasik ampulun kullandığı enerjinin dörtte biri ile dört kat daha parlak ışık üretebilmektedir. Ancak, bu avantajlı yanlarının bulunmasına rağmen floresan lamba tüketimi ve tercih edilme oranı klasik ampulden daha azdır. Bu durumun sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Floresan ampuller normal ampullerden en az iki kat daha pahalı bir floresan 3fiyata satılmaktadırlar. Pahalılık tercih edilme oranını önemli oranda etkileyen unsurlardan biridir.
  • Floresan lambalar görsel açıdan klasik ampuller kadar estetik bir görünüme sahip değildirler. Görselliğe değer veren tüketici grubuna bu nedenle CFL yani floresan lamba grubu hitap etmemektedir.
  • Klasik ampul, kullandığı enerjinin bir kısmını ışığa çevirirken yüzde doksana yakın kısmını ise ısıya çevirmektedir. Bu nedenle, klasik ampullerin kullanıldığı ortamlarda ısınma araçlarının kullanım oranının düştüğü, ısınma giderlerinin de doğal olarak floresan lamba kullanılan ortamlara nazaran daha düşük olduğu belirtilmektedir. Enerjiyi ışığa çevirme anlamında klasik ampulden daha tasarruflu olan floresan ampullerin kış aylarında neden olduğu bu ilave ısınma maliyeti toplamda daha tasarruflu olmadığı anlamına gelmektedir ve bu da floresan ampul kullanımını teşvik edici en önemli unsurun befloresan 4rtaraf edilmesi sonucunu doğurmaktadır.

Bu sonuçlara rağmen floresan lamba kullanımında yakın gelecekte artışlar beklenmektedir. Zira, klasik akkor telli ampullerin kullanımının yasaklanması gibi gelişmeler oluşmaktadır ve bu gelişmeler de klasik ampuller dışındaki ampullerin kullanım oranını artırıcı bir etkiye sebebiyet verecektir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.