Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Fonksiyonel mobilyalar

6 Aralık 2011 5.278 kez okundu Yorum yapılmamış

Günümüzde mobilya dekorasyon sanatları ne kadar gelişmiş olsa da evlerimizin boyutları nedeniyle çaresiz kaldığı zamanlarda olmaktadır. Bu zamanlarda dekorasyonun incelikleri haline gelmiş olan fonksiyonel alan tasarruflu dekoratif mobilyalar kullanılır. Fonksiyonel mobilyalarının çoğunluğunun bulundukları mekânda birden fazla görevleri vardır. Bu görevleri yerine getirirken mümkün olan en az alanı kullanmaları istenmektedir. Uzman tasarımcılar tarafından tasarlanan fonksiyonel mobilyalar katlanabilme, uzayabilme ve değişebilme özellikleri sayesinde küçük boyutlu evler için ideal olacaktır. Konuyu bu mobilyalardan kısaca örnekler vererek açıklayalım.

Çok amaçlı tabure: Görünüş ve kullanım bakımından öncelikli görevi tabure olan bu tasarım zigon sehpaların iç içe geçme özellikleriyle birden fazla boyutta tabureyi aynı alan içerisinde barındırabilmektedir. Üzerindeki çekmeceler sayesinde açıldığında küçük bir makyaj masasına benzeyebilir. Saklama alanlarının kullanımı tamamen size kalmış olan bu tabureleri üstleri keskin kesim olmasından dolayı oturma odalarında küçük sehpalar olarak da kullanabilirsiniz.

Çocuk odası masası: Çocuğunuzun çalışma veya oyun masası olarak kullandığı masa aynı zamanda koltuğu da olabilir. Odanızda hem masa hem de koltuğa ayrı yerler bulmak yerine koltuğu masaya ekebilecek ve sadece masanın alanını kaplayan bir seçenek düzen ve dekorasyon açısından daha uygundur. Burada dikkat edilmesi gereken masanın kullanım alanının koltuk çıktıktan sonra küçülmemesi gerektiğidir.

Genç odası tasarımı: Genç odalar içerisinde bulunan fazla mobilyalar nedeni ile genelde büyük boyutlu odalardan seçilir. Artık modern tasarım fonksiyonel mobilyalar sayesinde küçük boyutlu odalarda da tüm gereksinimlere cevap verecek dekorasyonlar oluşturulabilmektedir. Yandaki resimde gördüğünüz mobilya tasarımı bir odada bulunması gereken tüm mobilyaların sadece bir yatak alanı içerisinde nasıl birleştirildiğine en güzel örneklerdendir.

Alan tasarruflu mobilyaları kullanırken diğer mobilyaların renk uyumuna, kolay temizliğine, mümkün olduğu kadar taşınabilir olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dekorasyon sanatı içerisinde büyük boyutlu evlerde ne kadar dekoratif gözükseler dahi bu mobilyaların kullanılması önerilmez. Yalnız ev değiştirmek gibi bir niyet varsa ve boyutları tam olarak belirli değilse seçilecek mobilyaları bu kapsam içerisinde değerlendirebilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.