Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Fransız balkon modelleri

13 Nisan 2013 5.083 kez okundu Yorum yapılmamış

fransız balkon modelleriBazı insanlar için romantizmin kimileri içinse sanatın adresi olan Fransa’nın küçük yerleşim birimlerindeki sevimli evlerin en çok dikkat çeken özelliği olan balkonlar, ülkeye gelen tüm turistlerinde ilgini çekmiş ve zamanla da dünya genelinde birçok yapıda bu farklı balkon stili kullanılmıştır. Ülke ile birlikte anılan bu küçük ama sevimli balkonlar, 1 metreyi dahi bulmayan genişlikleri ile dış cephe görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Zamanla Fransız balkon modelleri de değişen mimari anlayışıyla kimlik değiştirdi ve ortaya birbirinden farklı tasarımlar çıkmaya başladı. Fransız balkonlara yerleştirilen bir, en fazla iki küçük sandalye dahi insanların açık havada oturmanın keyfine varması için yeterli olduğundan bu özgün balkon modeli ülkemizde de pek çok farklı yapıda kullanılıyor.

fransız balkon örnekleriFransız balkon modellerinin tasarımında en önemli unsur korkuluklar olduğundan, malzeme seçimi ve tasarım balkonun nasıl görüneceğini belirler. Ayrıca pek çok insan için Fransız balkon denince akla ilk gelen çiçekler olduğundan, saksı çiçeklerine meraklı olanlar için de bu şık balkonlar adeta biçilmiş kaftandır. İlkbahardan itibaren açan çiçekler Fransız balkonun dışardan rengarenk görünmesini sağlarken, dış cephe mimarisine de yapay müdahaleler ile sağlanması mümkün olmayan farklı bir şıklık da katmaktadır. Balkon korkuluklarına asılacak birkaç küçük saksı dahi birbirinden renkli çiçekler yetiştirilmesi ve Fransız balkonun gerçek şıklığını ortaya çıkartması için yeterli olacaktır. Ayrıca balkon zeminine yerleştirilen küçük bir saksı içinde yetiştirilen bir sarmaşık da zamanla gelişerek tüm pencereyi saracak ve bu şekilde de Fransız balkonun gerçek ruhunun yansıtılmasına yardımcı olacaktır.

fransız balkonDışardan görenlerin bakmadan geçemeyeceği bir Fransız balkon için rengarenk çiçeklerin ya da doğanın en güzel yeşiline sahip olan bitkilerin etkisine başvurmak oldukça şık bir tercih olacaktır. Ancak balkonunda çiçek ya da bitki yetiştirmek istemeyen ya da bunun için zaman ayıramayanlar da dikkat çeken bir korkuluk tasarımıyla da şık bir balkona sahip olabilir. Metal işçiliğinin yaratıcı bir biçimde kullanılması ile birlikte her balkonda görmeye alışık olan korkuluklardan çok daha farklı modellerin etkisine başvurulabilir. Ahşap panjurların doğal görünümüyle birleşen farklı metal işçiliği ürünü korkuluklar, Fransız balkonun dış cephenin algı odağı haline dönüşmesini sağlayacaktır. Panjurların dış cephede kullanılan renklerden farklı ancak uyumlu bir renge boyanması da balkonun dikkat çekici bir öğe haline gelmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bitkilerin illa da korkuluklara asılması gerekmediğinden, saksıların zemine yerleştirilmesiyle gelişen bitkilerin aşağı doğru sarkması da sağlanabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.