Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Fransız Country tarzı dekorasyon

4 Mayıs 2013 2.867 kez okundu Yorum yapılmamış

fransız country stiliYazın geç kalarak da olsa en sonunda gelmesiyle birlikte evlerde yazın yüksek enerjili ruhuna uygun bir atmosferden yararlanmak istenebilir. Kır evlerinin doğal ve samimi havasının ev dekorasyona uygulanması için tercih edilebilecek en çarpıcı tarzlardan biri de Fransız Country stilidir. “Provensiyal” olarak da bilinen Fransız Country tarzı dekorasyon, 18. yüzyılda geleneklerin dışına çıkmayan ve klasik stile bağlı olarak bir dekorasyon anlayışını tanımlamak için kullanılmış olmasına karşın modern dünyada her şey değiştiği gibi bu dekorasyon anlayışında da büyük bir değişim yaşanmıştır. Sıcak ve en önemlisi de samimi bir havanın hakim olduğu bu dekorasyon anlayışında, mobilyaların tamamında aranan ilk özellik “konfordur”. Şüphesiz dekorasyonu ilgilen her alanda estetik önemli olduğu için bu stil döşenen mekanlarda şıklık da aranıyor olsa da, özellikle mobilyaların geniş ve rahatlık vaat eden tasarımlara sahip olması önemlidir.

fransız country tarzıKıvrımlı hatlarla yumuşak geçişlerin tercih edildiği Fransız Country tarzı dekorasyonda geometrik desenlere oldukça az yer verilirken, çiçek desenleri ve doğal figürler oldukça yaygın bir biçimde kullanılır. Aksesuar seçimlerinin her zaman sanat eseri kimliği taşıyan tablo ya da heykellerden yana yapıldığı Provensiyal stil dekorasyonda, ahşap malzemeli figürler ve kumaş kaplı abajurlar da sıkça tercih edilir. 17. yüzyıl sonraları ile 18. yüzyılın başlarında bilhassa Paris’te kullanılan mobilya ve aksesuarlara gönderme yapılan bu dekorasyon stili, modanın başkenti Paris ile özdeşleştiğinden dekorasyonun da en trend tasarımlarında tercih edilir. Pek çok insan için “lüks” bir dekorasyon anlayışı manasına gelen Fransız Country tarzında en değerli objeler antika özelliğine sahip ahşap eşyalardır. Bu eşyaların kullanıldığı mekanlar lüks tutkusuna göz kırparken, mekan atmosferi de prestijli bir kimlik kazanmaktadır.

fransız tarzı dekorasyonDönemin marangozlarının ellerinden çıkan özel yapım dolap, vitrin, sehpa ve mobilyalara gönderme yapan tasarımların kullanıldığı Fransız Country stili dekorasyonun gözdeleri ise gerçekten 18. yüzyıl Fransız marangozlarının yaptığı ve günümüze dek ulaşmayı başaran ahşap eşyalardır. Kırsalda yaşayan marangozlar Fransız Sarayı için üretim yapmadığından, ürettikleri eşyalarda da sade tasarımlar hakimdi. Bu da Fransız Country tarzı dekorasyonda yumuşak hatlara yer verilmesinin en büyük nedenidir çünkü bu dönemde kırsalda yaşayan marangozların elinden çıkan eşyalarda son derece sade bir tasarıma sahiptir. Bu dekorasyon tarzında sadelik ön planda olsa da, günümüzde çok fazla antika eşya kullanıldığı için birçok insan için lüks mekan tasarımları manasına gelmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.