Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Gelecek için tasarruf

6 Mayıs 2012 1.217 kez okundu Yorum yapılmamış

Zaman o kadar çabuk geçiyor ki, geriye dönüp baktığımızda pişman olmadan, ah keşke şuna dikkat etseydim, şunu yapmasaydım dediğimiz şeylerin sayısını azamiye indirmek gerekiyor. Bizden sonraki kuşağın, onlara bırakacağımız, tükettiğimiz dünya için veryansın edeceklerini unutmadan, dikkat edelim. Hiçbir şey yapmıyorsak bile, evimizin içinde bazı hususlara dikkat ederek, hem aile bütçesini, hem devlet rezervlerini, hem de gelecek kuşakların hayatını düşünerek hareket etmeliyiz.

En başta dikkat etmemiz gereken husus, su ve su kullanma alışkanlıklarımız. Evde kullandığımız birçok temizlik amaçlı alet, su kullanarak çalışıyor. Bulaşık, çamaşır makinelerini ne çok doldurarak, ne de az çamaşır ya da bulaşıkla çalıştırın. Artık akıllı makinelerin birçoğunda azlık çokluk durumlarına göre ayarlama yapabiliyor ve tasarruf sağlıyorsunuz. Bulaşıklarınızı makinaya koymadan evvel soğuk su ile akıtın ve sonra 60 derecede çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Çamaşırlarınızın ömrünü çoğaltmak ve elektrik, su tasarrufu da yapmak için, yeteri kadar çamaşırı, yeteri kadar deterjanla, yeteri kadar sıcaklıkta yıkayın. 30-40 derecelik su sıcaklığı, beyazlar için bile yeterlidir. Çok lekeli bulduğunuz kıyafetleri makinaya koymadan evvel, elde yıkayarak, leke sorununu çözün, yüksek sıcaklıkla ya da fazla deterjanla lekelerden arındıramazsınız. Çok fazla köpük, çok fazla doğaya zararlı atık ve bir o kadar da su kaybı yaşatacaktır. Sürekli kurutma yaparsanız hem elbiseleriniz pamuklanır, hem de aşırı derecede elektrik harcaması yaparsınız.

Buzdolabınızı ya da derin dondurucunuzu ısıtıcıların yanına koymayın. Buzdolabı kısmının soğukluk ayarı 5 derecede ve derin dondurucunun ise -18 derecede olması yeterlidir. Buzdolabınızı sık sık açıp kapatmayın. Dolabın kapağını açık bırakmayın ve lastiklerinin dolabı iyi kavrayarak, arada açıklık bırakmadan, hava almadan kapandığından emin olun.  Buzdolabınızı, dondurucunuzdaki besinleri eritmek için kullanmanız hem besin değeri açısından önemli, hem de buzdolabınızda olumlu bir enerji fazlalığı yaratmanızı sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.