Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Genç odası dekorasyonu için pratik fikirler

12 Ocak 2013 4.266 kez okundu Yorum yapılmamış

Çocukların şaşırtıcı ve beklenmedik bir hızla gelişerek genç bir birey haline gelmesi ile birlikte, evde “kendi fikrini” beyan edecek kişilerin arasına da bir yenisi eklenir. Ergenlik dönemi ya da “Buluğ çağı” olarak bilinen bu geçiş döneminde hayata dair cevaplar arayan yetişkin adaylarının zamanının büyük bir bölümünü geçireceği ve “tamamen kendilerine ait olacak” genç odasının dekorasyonu, gerçekten de içinden çıkılmaz bir sorun yumağı haline dönüşebilir. Ailelerin fikirlerinin tamamen zıttı doğrultusunda bir oda isteyen gençlerle baskı yapmak yerine, kendi düşüncelerine ve zevklerine değer vererek ortaklaşa bir karar almak en doğru tercih olacaktır. Tüm ebeveynlerin bu dönemde “muhakkak gençlerin odalarını kişiselleştirmesine izin vermesi” gerekir. O kendi tarzını belirlerken, size kalansa aldığı kararları daha “işlevsel” hale dönüştürmektedir.

Genç odası dekorasyonu için kendi fikirlerinizi yerine odanın sahibi olacak gencin düşüncelerini değerlendirmek ve bu doğrultuda genci bir müşteri, kendinizi de bir iç mimar olarak düşünebilirsiniz. Gencin isteklerini yerine getirmeye çalışırken bir yandan da mekana değer katan ayrıntıları ve işlevsellik sağlayan ürünleri seçmeniz gerekir. Genç odalarında “her zaman fazladan depolama alanı” olması gerektiğini unutmayın ve alışveriş listenize bu detayı not alın. Her genç farklı bir karakter olsa da genel olarak ergenlik dönemi ile birlikte gençlerin dağınık yaşaması söz konusudur. Bu süreç içinde genç odasında fazladan depolama alanı sunacak baza, dolap ya da raflara yer vermek akıllıca olacaktır. Çok pratik bir şekilde takılan ve gerçekten de çok ucuza mal olan tek bir sıra raf dahi genç odasında “ayak altında durmayan” ve odaya işlevsellik katan bir depolama alanı olacaktır.

Renk seçimini de genç odası dekorasyonu yaparken gençlere danışılması ve bu şekilde karar verilmesi gereken bir konudur. Duvarlarda farklı renkler kullanmak genç odasının kişiselleşmesini sağlarken, tasarım da sıradan modellerden ayrılmasını sağlar. Mümkün olduğunca fazla boş alan bırakılması gereken genç odalarını “tüm evin depolama alanı olarak görmek” herhalde yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Bireysel yaşam alanı olan genç odalarında evde kullanılmayan ancak atılmaya da kıyılamayan eşyaların depolanması gençlerin odayı kendilerine ait değilmiş gibi görmesini ve ev yaşamına yabancı hale gelmesini sağlayabilir. Hareketli oldukları için yüksek yaşam enerjilerine ayak uydurabilecek yeterli yaşam alanına sahip olan tasarımlar, her zaman pozitif yönlü bir etki bırakacaktır. Mobilyaların birden fazla amaca hizmet eden akıllı tasarımlara sahip olması, genç odasının çok daha işlevsel bir kullanıma sahip olmasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.