Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Genç odası dekorasyonu

27 Kasım 2011 4.616 kez okundu Yorum yapılmamış

Evimizin neşe kaynakları, hayatımızda en önemli kişiler çocuklarımızdır. Onlar için daha fazla çalışır ve geleceklerini mümkün olduğunca garanti altına alma amacı taşırız. Hayatımızda önemli yer aldıkları kadar evimizde de onlar için ayrı bir dünya yaratmamız gereken zamanlar olacaktır. Bu dünyayı yaratırken evimizde rahatlığımızı sağlayan dekorasyon sanatından yararlanmamız gerekecektir. Gelişmiş teknolojilerin ve uzmanların yardımıyla oluşturulan genç odalarının çeşitliliğinin fazla olması çocuklarımıza en uygun genç odasını bulmamız için avantaj sağlamaktadır. Fonksiyonel olmasının ön plana çıktığı günümüzde dekorasyon konusunda ana hatları ile genç odaları ikiye ayrılır. Klasik genç odaları ve modern tasarım genç odaları kavramlarına  kısaca bir göz atalım.

Klasik genç odaları: Tasarım çizgisinin geçmiş yıllardan aktarıldığı, genellikle ahşap mobilyaların ve mat renklerin seçimlerde kullanıldığı genç odalarıdır. Oda boyutuna göre daha fazla mobilya ile yer alsa da dekorasyon bütünlüğünde göze hitap edecek ayrıntılar düşünülmüştür. Uzmanların bu genç odalarını genelde ev dekorasyonu klasik dizayna yakın ise önermektedirler. Teknolojinin modern tasarım genç odalarına göre daha az göze batan özelliklerini barındıran odalarda, mobilya ve duvar renkleri mat renklerden seçilir. Genç odalarında genellikle koyu renkler yerine  canlı renkler kullanılır. Bu renkler çocuğunuzun evde en fazla zaman geçireceği mekanın kişiliğine yansımasını sağlar. Klasik genç odalarında kullanılan ahşap mobilya tonlarını mavi, turkuaz ve turuncu ile canlandırabilirsiniz. Depolama alanları (çekmeceler,dolaplar) farklı mobilyalara paylaştırıldığı için genellikle fazla parçalı ve boyut olarak büyük odalarda kullanılmalıdır.

Modern tasarım genç odaları: Teknolojilerin ve değişen moda akımlarının sayesinde dekorasyonda yeni soluk olarak kabul edilen modern tasarımlı genç odaları popülerliğini arttırmış durumda. Fonksiyonelliğin ön planda tutulduğu genç odalarında daha az fakat daha kullanışlı depolama alanları dikkat çekmektedir. Renk uyumu olarak genelde canlı renk tonlarının kullanıldığı kadar çift renkte mobilyalarında tercih edilebileceği modern tasarım genç odaları çocuğunuzun tamamen isteğine göre şekillendirilir. Yatağın bir yarış arabası veya hayvan şeklinde olduğu, kütüphanenin duvarın içine monte edilerek alan kazanıldığı, çekmece,raf ve dolap gibi depolama alanlarının her mobilyada kullanıldığı odalar modern tasarım genç odalarına örnek olarak verilebilir. Mobilya sektöründeki çoğu firmanın artık klasik tasarımları sadece sipariş üzerine yapıyor olması da bu tasarımların ne kadar gözde olduğunun işaretidir.

Unutulmaması gereken çocuğunuzun yaratıcılığını ve kişiliğinin bu odalarda gelişecek olmasıdır. Dolayısıyla genç odası satın alır veya özel olarak oluştururken mümkün olduğunca araştırma yapılmalı, kendi tercihlerimizden çok çocuklarımızın tercihlerine önem vermeliyiz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.