Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Genç odasında neler olmalı?

25 Mart 2012 3.057 kez okundu Yorum yapılmamış

Artık çocukluktan çıkıp genç bir birey olan çocuğunuz, odasını kendisi tasarlamak isteyecek ve izinsiz odasına girilmesinden hoşlanmayacaktır. Genç odası dekorasyonunda, arkadaşlarıyla sohbet edebileceği, televizyon izleyebileceği, müzik dinleyeceği kişisel bir yaşam alanı hazırlamanız gerekiyor. Genç odasında bulunması gereken temel unsurların başında yatak, çalışma alanı ve dolaplar gelir. Üzerine bilgisayarını yerleştirdikten sonra, hala etrafında kağıtların ve kitapların saçılmasına yetecek büyüklükte bir masa ve gelişim süreci hızlı bir şekilde devam eden bedenine uygun, ergonomik ve sağlam bir sandalye ideal olacaktır. Çoğu gencin dağınık olduğunu düşünürsek, masa altına bir çöp kutusu, dolap yanına bir kirli sepeti koymanızda fayda var.

Genç odası, onların ihtiyaç ve alışkanlıkları doğrultusunda düzenlenmelidir. Kıyafetler, makyaj malzemeleri, spor ayakkabıları, dergiler, cd’ler, kitaplar, son moda elektronik aletler olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple, bütün bu karmaşanın altından kalkabilecek, bol çekmeceli ve raflı geniş bir dolap işe yarayabilir. Arkadaşları ile sohbet edebileceği ve televizyon izleyebileceği küçük kişisel bir yaşam alanı oluşturmak için bir kanepe ya da rahat birkaç sandalye, işi bittiğinde üst üste konularak yer kaplamayacak birkaç minderden yardım alabilirsiniz.

Genç odası tasarlarken renklerin seçimi zihinsel performanslarını, akademik başarılarını ve konsantrasyon seviyelerini etkiler. Bu konuda yapılan araştırmalar doğrultusunda genç odasındaki doğu ışıklandırma ve doğru renk seçimleri ilgiyi ve konsantrasyon yüksekliğini beraberinde getirir.  Sıcak sarı, şeftali tonları, bej, açık yeşil tonları ve mavi sakin bir ortam yaratarak çalışma alanlarında doğru performansları sağlamalarına yardımcı olacaktır. Görsel monotonluğu azaltmak içinse çalışma masasının arkasındaki diğer duvarlara canlı ve enerjik renk seçimleri yapabilirsiniz.  Doğru ışıklandırma içinse, çalışma masasına bir masa lambası ilave edilmelidir. Genel ışıklandırma için ise spotlardan yardım alabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.