Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Geniş mekanlar için dekoratif çözümler

9 Mayıs 2012 1.821 kez okundu Yorum yapılmamış

Alan açısından büyük mekanlarda şık görünen bir dekorasyon yapmak çoğu zaman zorlu bir uğraş haline gelir. Mekanın büyüklüğü içerisinde bulunan eşyaların dikkatli seçilmesini gerektirirken, aksi halde mekan boş kaldığından ses eko yapabilir ya da tam tersi fazla doldurulan mekanda bir eşya karmaşası yaşanabilir. Geniş mekanların dekorasyonunda derinlik sağlamak gibi bir kaygı olmadığının düşünülmesi, tasarımda yapılan en büyük hatalardan biridir. Tıpkı dar alanlarda olduğu gibi geniş mekanların dekorasyonunda da belirli oranda bir derinlik yaratmak için bazı bölgelerin boş bırakılması gerekir.

Büyük bir mekanı dekore etmeye başlarken ilk olarak aydınlatma sistemini seçmeniz, sonrasında eşya seçiminde daha rahat etmenizi sağlayacaktır. İlk olarak eşyaların alınması ve aydınlatmanın sonraya bırakılması, yanlış aydınlatma sistemleri ile satın alınan mobilyaların farklı renklerde görünmesine ya da mekanın renklerinin daha soluk kalmasına neden olabilir. Doğal ışığın kullanımına bilhassa dikkat edilmesi gerektiğinden, mümkün olduğunca pencerelerin önüne ve etrafına eşya konulmaması gerekir. Mekan zaten büyük olduğundan pencereden içeri giren doğal ışık mekanın tamamını aydınlatamadığından, bir de ışığın önüne engeller koymak alanın çok daha loş bir hale gelmesine neden olacaktır.

Geniş mekanların dekorasyonun da zihninizde odayı ortadan ikiye ayırıp, iki farklı konsept kullanarak dekorasyonu çok farklı ve şık bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Son yıllarda özellikle geniş salonlarda trend haline gelen farklı renk duvarlar, geniş mekanların dekorasyonunda hem derinlik hissi kazanılmasını hem de mekanın farklı bir şıklığa sahip olmasını sağlayacaktır. Tabi renk seçimlerinde iki farklı konsept oluşturulurken mobilya seçimlerinin de buna uygun olarak yapılması gerekir. Mekanın bir bölümüne yemek masanızı yerleştirebilir ve diğer alana da çok konforlu bir oturma grubu yerleştirebilirsiniz. Komple yaşam alanı olarak da bilinen bu konseptte hem yemek masanızda dostlarınızla keyifli zaman geçirebilir hem de günün yorgunluğunu rahat oturma grubunuzda atabilirsiniz.

Geniş mekan dekorasyonun da olmazsa olmazlardan biri de aksesuarlardır. Bu nedenle dar alanlarda kullanılan küçük aksesuarların tam aksine, mekanda ilgi odağı yaratacak en az bir adet büyük bir tablo bulundurmaya çalışın. Bu tür büyük tablolar hem mekanın geniş yapısının bir bütün içerisinde görünmesini hem de geniş duvarların boş görünmemesi sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.