Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Geri dönüşüm tasarımları sehpa ve oyuncak

30 Aralık 2011 4.673 kez okundu Yorum yapılmamış

Endüstriyel alanda kullanılan bir çelikten arda kalan bir çelik parçası ile neler yapılabılır? Soruyu genişletirsek artık ürünler nasıl geri dönüşüm olarak kullanılabilir? Gibi sorulara bir cevap niteliğinde bir mimarın yapmış olduğu sehpayı paylaşmak istiyorum sizinle.

Endüstriyel artık olan bir çelik parçasını alıp çok şık bir sehpa haline dönüştürmüş. Aynı şekilde sehpayı oluştururken ayak olarak kullandığı ahşaplar da geri dönüştürülen ahşap parçaları da olabilir.  Yapılışına bakılırsa çelik tabakanın üzerinde çeşitli delikler önceden olabilir. Tasarımı yapan mimar su-jeti kesim desen uygulaması ile çizdiği bu şekilleri keserek tablo tamamlanmış. Hoş bir geometrik tablo oluşmuş. Daha sonra bu ışık geçiren tablonun bazı deliklerine ağaç bacaklar monte edilmiş. Geri dönüştürülmüş çelik sehpa çevre dostu bir ürün olarak kullanıma sunuluyor. Küçük bir çelik parçası muhteşem bir görsellik sergiliyor. Modern ve şık bir tasarım.

Bir diğer geri dönüşüm tasarımı olan çocuk oyuncağı. Pet su veya meyve suyu şişelerinden yapılıyor. Bu oyuncakları yaparken el becerileri gelişiyor, eğlendiriyor ve geri dönüşüm sağlanıyor. Ayrıca ailece yapılan bu oyuncak çocukları çok sevindirebiliyor. Çocuklar kendi oyuncakları yapılırken yardım edebiliyor.

Öncelikle yapmak istediğiniz oyuncağı örnek olması amacı ile bir kağıda çiziyorsunuz. Sonra boş ve temiz pet şişeleri alıyorsunuz. Oyuncağın kıvrım yerlerini dikkate alarak pet şişelere ikiye veya 3 e kesiyorsunuz. Kesme işlemini çok dikkatli bir şekilde pet şişeyi yan koyarak yapmakta fayda var. Daha sonra pet şişeyi kaplayabilecek şekilde kumaş veya örgü parçalarıyla kaplıyorsunuz. Kullanılmayan giysiler veya kazaklar kaplama işleminde kullanılabilir. Kaplama işini dikerek veya yapıştırarak uygulayabilirsiniz. Oyuncak hazır olduktan sonra Sevimli oyuncukları çocuklara hediye edebilirsiniz.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.