Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Mobilya

Giyinme odası tasarımı

11 Kasım 2011 5.155 kez okundu Yorum yapılmamış

Öncelikle giyinme odası yapacağınız bölümün alanı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer çok dar bir alanınız varsa, yani size geçiş alanı kalmayacaksa veya giyinme odası yapmayı düşündüğünüz yerdeki çekmece modüllerini öne doğru çekemeyecekseniz, asansör askıları indiremeyecekseniz giyinme odasını tavsiye etmiyoruz. Ama yatak odanızda giyinme odasına ayırabileceğiniz geniş bir alanınız var ise veya giyinme odası yapmak istediğiniz boş bir odanız var ise ihtiyaçlarınız doğrultusunda en doğru tasarımı yapma imkanına sahipsiniz.

Eğer küçük bir eve sahipseniz yani giyinme bölümü için küçük bir oda ayırabiliyorsanız normal ahşap dolaplar yerine alüminyum sistemlerde raflar ve askılar düşünülüp bunlarla beraber çekmece modülleri düşünebilirsiniz.

Giyinme odası seçiminde dikkat etmemiz gereken en önemli unsur az pencere olmasıdır. Bu şekilde hem giysilerinize daha çok yer ayırabilir aynı zamanda bu giysilerinizi tozdan daha rahat koruyabilirsiniz. Giyinme odalarında normal oda da dezavantaj yaratacak sütun, kolon gibi öğeleri biraz yaratıcılıkla çok faydalı hale getirebilirsiniz. Bu nedenle seçimlerde bu unsuruda göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mesela sütunları ayna ile kaplayarak mükemmel bir şekilde işlevsel hale getirilebilir.

Odayı tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur mesleğinizidir. Çünkü bir insanın dolabındaki iç tasarımı mesleğini çok etkiler. Sonuçta günlük hayatımızda hepimiz meslek dalımıza göre giyinmekteyiz. Raf sayımız, askı sayımız, çekmece sayımız, ardiye gibi bölümler hep ihtiyacımız doğrultusunda tasarlanması gereken bölümler olduğundan mesleğimize göre seçmemiz uygun olacaktır.

Giysilerimizin tamamlayıcısı olan aksesuarlar kendilerini farketmeden çok yer kaplar. Bu yüzden bunları en iyi şekilde yani en az yer kaplayacak şekilde yerleştirmemiz gerekiyor. Örneğin; kemerlerinizi özel askılar şeklinde veya her birini yuvarlayarak kare şeklinde bölmelendirilmiş bir çekmece içinde rahatça muhafaza edebilirsiniz. Aynı çözüm rahatlıkla kravatlarda da uygulanabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.