Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev, Bahçe

Gökyüzü bahçelerinde ruhsal detoks

20 Nisan 2012 1.993 kez okundu Yorum yapılmamış

Yoğun iş hayatının karmaşasından çıkıp her gün evlerimize koşa koşa gidip, yeşil, kocaman bir bahçe içerisinde, şehrin ve hayatın stresinden uzaklaşmayı kim istemez ki? Şehir iyice büyüdü, yer, gök karanlık gri plazalarla ve gökdelenlerle dolmaya başladı. Bir avuç bahçe, bir avuç gökyüzünü görebilmek için hafta sonunu beklemek bile insana zor geliyor. Yaratıcı tasarımcılar, bahçeler için yer ve mekân bulunamayan büyük şehirlerde, yeşili teraslara ve balkonlara taşıyarak, alternatif çözümler üretmişler.

Mevcut evinizin atıl bir terasına bu uygulamayı yapabileceğiniz gibi, yeni yeşil konut projelerine göz atarak, bu fikri hayata geçirebilirsiniz. Üstelik doğal yaşamı korumayı ve geliştirmeyi amaç edinen bu projeler, geri dönüşümlü malzemelerden üretiliyor, nefes alan muhteşem binalarla hayatı daha yaşanır hale getiriyorlar. “Yeşil bina” adı verilen bu sistemle akıllı evler üretiliyor, mekândan olabildiğince verimli bir şekilde faydalanıp, her eve bahçe kullanımı imkânı sağlıyor. Giriş katında ya da teras katına özel ayarlanmış bir bahçede değil,  her daireye bireysel, 11. Katta bile olsa, kullanabileceği yeşile boğulmuş geniş teras imkânları var.

Peki, taşınmayı planlayamıyorsak, mevcut terasımıza neler yapabiliriz ona bakalım. Öncelikle çok iyi bir izolasyon ve zemin etüdü yaptırmak gerekiyor. Özellikle İstanbul’da ki evlerin %80’inin deprem hasarlı olduğunu düşünürsek, terasa ya da balkona yaptıracağımız bu projeyi binamız taşıyabilir mi? Gün geçtikçe büyüyecek ağaçlardan, ıslandıkça ağırlaşacak topraktan, alanımızın büyüklüğüne göre çocuğunuz için ufak bir oyun alanından, mangal keyfi için güzel bir barbeküden, belki de bir havuzdan bahsediyoruz, bu sebeple bir mühendisten yardım almakta fayda var. Onay alındıktan sonra çok iyi izole edilmiş bir zemin ihtiyacımızın olduğunu unutmamalıyız. Su tavandan akmalar yapabileceği gibi, zaman içerisinde inşaat konstrüksiyonunda korozyon oluşturur ve istenmeyen sonuçlar doğurur.

Bu iş için profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Gökyüzü bahçeniz için işin uzmanı bir peyzaj mimar, size anahtar teslim projeler yapabilir ve siz hiçbir şeye dokunmadan keyfin çıkarırsınız. Yeşil terasınızda ya da balkonunuzda ruhsal bir detoks yaşayarak, kır hayatı içindeymiş gibi, şehirden uzaklaşmadan keyifli bir hayat geçirmek mümkün.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.