Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Granit yer döşemeleri

10 Mayıs 2013 6.101 kez okundu Yorum yapılmamış

granit zeminEv veya işyeri fark etmeden tartışmasız tüm mekanlara ihtişamlı bir şıklık katacak olan granit yer döşemeleri, zeminin doğal taş kaplanmasıyla birlikte mekan algısının da tamamen değişmesini ve zeminin dikkat çeken şık bir unsur haline gelmesini sağlayacaktır. Çok sert yapılı minerallerden oluşan bir yapıya sahip olan granit, kristal dokusuyla doğal ve ışığın da mekanın dört bir yanına dağılmasını sağlar. Dekorasyona dair yapılan tüm çalışmaların insan gözü tarafından algılanması için ışık olması gerektiğinden, granit gibi tüm zeminin ışık verimliliğini artırtmasını sağlayan uygulamalar mekan atmosferinin çok daha ferah bir hale gelmesine yardımcı olur. Açık tonlarıyla karanlıkta kalan alanların dahi aydınlık bir görünüm kazanmasını sağlayan granit yer döşemelerinde en çok gri, pembe, kırmızı ve koyu tonlar tercih edilir.

granit yerAşınmaya karşı oldukça dayanıklı olan granit malzemeli yer döşemeleri, cila uygulamalarına da çabuk cevap verir ve bu sayede özellikle otel ve restoran gibi dekorasyonun önemli olduğu ticari işletmelerde zeminin her zaman parlak görünmesini sağlayabilir. Birçok farklı renkte granit taşın tek bir zemin uygulamasında kullanılması mümkün olduğundan, granit zemin döşemeleri ile adeta sınırsız tasarım seçeneği şansına sahip olunur. 2 santim ve üzerindeki kalınlıklara sahip olan granit döşemelerinde harç uygulamalarından yararlanılır. İstenen boyutlarda taşların temin edilmesi her zaman mümkün olmadığından tekil taş boyutunun büyümesi fiyatın da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle genellikle standart olarak sunulan levha boyutlarının tercih edilmesi döşeme maliyetinin artmasını da önleyecektir.

granit döşemeZemin döşemesinde kullanılacak granit levhaların 10 santim ve üzerine çıkması halinde doğrudan zemine yapıştırma şeklinde uygulamalar tercih edilmektedir. Piyasada yaygın olarak 30×30, 40×40 ve 30×60 ölçülerinde granit levhalar bulunmakta ve pek çok üretici bu ölçüleri standart olarak sunmaktadır. Döşemesi son derece kolay olduğu için “uzan bir uygulama ekibi ya da usta” ile çalışılması halinde zeminin kaplanması kısa süre içinde tamamlanabilir. Mutfak, banyo veya koridor gibi uygulamalarla evlerde de granik zemin döşemelerinin şıklığından yararlanılabilir. Ayrıca granit yer döşemelerinin yenileme amacıyla tercihe edilmesi ve mevcut döşemenin sökülmesine gerek olmadan doğrudan zemin üzerine uygulanması da mümkün olabilmektedir.

Yenileme yapacaklar için eski döşemenin sökülmesiyle uğraşmama ve bunun için de masraf yapmama imkanı sunan granit yer döşemeleri, “Slim” denen ince levhaların seçilmesi halinde kot farkı yaratmadan sorunsuz uygulama imkanı sunar. Ancak unutulmamasında yarar var ki, Slim olarak bahsi geçen bu ince tasarımların dayanıklı bir zemin yapısı oluşturması için uygulama öncesinde kullanılacak yapışkan harcın titizlikle uygulanması ve zeminindeki fiziksel kusurların giderilmesi gerekir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.