Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Gümüş eşya temizleme rehberi

13 Nisan 2012 2.820 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda her zaman prestijin simgesi olan gümüş eşyalar lüks bir tercih olarak görülse de, mekan tasarımında küçük bir detay olarak kullanıldığında da oldukça pozitif yönlü bir etki oluşturur. Şamdanlardan biblolara, yemek takımlarından çerçevelere ve tepsilere kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılabilen gümüş, aksesuar seçimlerinde de büyük fark yaratan bir tercih olacaktır. İyi bakılmış gümüş eşyalar uzun yıllar boyunca ilk günkü görünümünü muhafaza ederek beğeninin uzun süreli olmasını sağlasa da, bazen gümüş yüzeylerde lekeler oluşabilir ve bu lekeler de estetik açıdan oldukça olumsuz bir görünüme neden olabilir.

Düzenli temizleme ve parlatma ile yıllarca parlak görünümünü koruyan gümüş eşyalarınızın görünümünü, fazla vakit ayırmadan kolay uygulamalarla koruyabilirsiniz. Birkaç noktaya dikkat ederek hem gümüşlerinizi temizlemek ve parlatmak için çok daha az zaman ve enerji harcayabilir hem de gümüş eşyalarınızın daha uzun süre boyun parlak görünümünü korumasını sağlayabilirsiniz. Gümüş eşyaların yüzeyinde oluşan lekelerin nedeni, bir kimyasal maddelere maruz kalmaları ve havayla uzun süre boyunca temas etmeleridir. Ayrıca plastik ve kauçuk maddeler de “kesinlikle” gümüş eşyalara temas etmemelidir.

Tabak ve bardak altlıkları, plastik bantlar ve kaydırmaz tezgah altlıkları, plastik veya kauçuktan yapılan Amerikan servisler ve birçok kauçuk içeriğinde olan eşya “Sülfür” içerdiğinden, gümüş yüzeylerde lekelenme ve kararma yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun haricinde şayet çok iyi baktığınız halde gümüş yemek takımlarınızın karardığından ya da lekelendiğinde şikayet ediyorsanız, bunun nedeni büyük ihtimalle paslanmaz çelik eşyalarla aynı yere koymanızdır. Paslanmaz çelikten yapılan tüm maddeler gümüş yemek takımlarınıza temas ettiğinde yüzeyinin zarar görmesine neden olarak, kararma ve lekelenme sorununun yaşanmasına neden olacaktır.

Kauçuk ve paslanmaz çelikten yapılan eşyalar haricinde bazı gıda maddelerinin içinde de Sülfür bulunduğundan, gümüş yemek servislerinizin içinde uzun süre boyunca yiyecek maddesi bırakmamaya da özen göstermeniz gerekir. Yumurta, hardal ya da mayonez gibi gıda maddeleri yüksek oranda Sülfür içerdiğinden, sosluk ve servis tabağı gibi gümüşten yapılan yemek servislerinin hızlı bir şekilde kararmasına neden olacaktır. Bunların haricinde kullanılan gümüşlerin daha geç karardığını unutmayın ve gümüş eşyalarınızı kaldırıp yıllar boyunca bir dolabın içerisinde bırakmayın. Eğer bu eşyaları kullanmıyorsanız da, hiç olmazsa yılda birkaç defa çıkartarak temizliğini yapın.

Gümüş eşyalarınızı yıkarken sıcak su ve mümkünse organik gıda ürünlerinden yapılan deterjanları kullanabilirsiniz. Şayet kullanacağınız deterjan kimyasal içerikliyse de, yumuşak bir sünger ile ovarak temizliği yaptıktan sonra doğal pamuktan yapılmış bir havlu ile üzerindeki tüm suyu tamamen kurulayın. Bunun haricinde gümüş eşyaların bulaşık makinesinde yıkanmamasına yönelik bilgiler, yeni nesil akıllı bulaşık makineleriyle de tarihe karışmış durumdadır. Ancak gümüş eşyalarınızı bulaşık makinesinden yıkayacaksanız, makine kurutma işlemine geçmeden gümüşleri çıkartmalı ve yine doğal pamuklu bir havlu ile üzerindeki suyu kurulamalısınız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.