Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Gümüş temizliği ve bakımı nasıl yapılır?

15 Şubat 2012 5.434 kez okundu 1 yorum var

Çok güzel çok yönlü çok zarif yumuşak ve parlak olan gümüşten mücevher, takı yapıldığı gibi sofra takımları da yapılıyor. Gümüş çatal, kaşık, bıçak seti ve peçetelik yemek masalarına ayrı bir güzellik veriyor. Ne yazık ki güzelliğinin yanında zaman içinde kararma görülebiliyor. Yine zaman içinde kırılabiliyor ve çizilebiliyor. Kararan gümüşleri kendiniz de temizle parlatabilirsiniz. Öncelikle gümüş kullanırken dikkat edilecek bir nokta bulunuyor. Sık sık kullanılan gümüş kararmamaktadır. Nadiren kullanılan gümüşler kararıyor. Gümüşler kullanımdan sonra derhal temizlenmelidir.

Gümüşler yıkanıp temizlenirken nazik yıkanmalı ve fosfat içermeyen deterjanla ılık suda yıkanmalıdır. Gümüşler çizilmemesi için metal lavaboda ve metal eşyalarla birlikte yıkanmamalıdır. Gümüş yıkarken lastik eldiven kullanılmamalıdır. Yumuşak bir havlu ile yıkandıktan sonra kurulanmalıdır. Pamuklu bezle kurulamak gümüşe parlaklık verir. Pamuklu bez ile elde edilen parlaklığı yetersiz bulursanız gümüş parlatma cilası ve bir sünger ile parlatmak en iyisidir. Çatalların arası kulak pamuklu çubuk ve cila yardımı ile kolayca temizlenir ve parlar. Gümüş parlatırken yapılacak el hareketi ise ileri ve geri yönünde düz çizgi çizer gibi hareketlerle temizleyin. Gümüşleri ovmaktan kaçının. Akan suyun altında duruladıktan sonra temiz ve yumuşak bir bezle kurulayın.

Antika ve narin olmayan gümüşler jel diş macunu ile temizlenebilir. Nemli bir süngerin üzerine az miktar diş macunu koyarak düz çizgi hareketleriyle ileri gümüş üzerinde nazikçe süngeri gezdirebilirsiniz. Daha sonra ılık su ile durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın. Bazı diş macunları aşındırıcı olabilir.

Gümüşün kararmaması için hızlı temizlikten sonra korumak da önemlidir. Kullanıldıktan sonra kaldırmadan önce mutlaka kuru olduğundan emin olmalısınız. Gümüşleri kağıt mendile sararak saklamak uygundur.

Birsen

Okur Yorumları »

  • tevfık dedi ki:

    ıst kapalıçarsıda gumuş parlatma yapıyorum altın kapalama da yapıyorum kırık batık varsa duzeltıyorum ıstenıldıgınde varakta yapıyorum her turlu madene hayırlı işler

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.