Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Güzel kokulu evler, sinek kovan potborisi

3 Nisan 2012 2.300 kez okundu Yorum yapılmamış

Bir vazo içinde ferahlatıcı taze otları düzenlemek odayı güzel koku ile doldurmanın en kolay yoludur. Odaları parfümlemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bütün bunlar yüzyıllardır uygulanmış basit düşünceler temel alınarak hazırlanmış potbori yöntemleridir. Taze ot salkımları odayı parfümleyip ferah hale getirecektir. Odaların havasını tazelemek için, kasımpatı, fesleğen, defne, dalakotu, zufaotu, oğulotu, limonotu, nane, biberiye, santolina, mersin, lavanta ve pelin türlerinden faydalanabilirsiniz.

Kaynama noktasına yakın dereceye kadar ısıtılmış suya birkaç damla lavanta yağı damlatın ve bunu evinizin merkezi sayılabilecek bir noktaya yerleştirin. Bir başka seçenek ise kaynar suda ıslatılmış bir süngere birkaç damla lavanta esansı damlatarak, bu süngeri bir kap içine yerleştirip ve kurudukça nemlendirmektir. Haftada 2-3 kez esans ekleyerek, kokunun devamını sağlayın. Koltuğunuzla aynı desende dikdörtgen şeklinde ufak keseler dikin ve içlerine potbori karışımları koyun. Koltuğunuzun arka kısmına asarak, zaman zaman üstlerine esanslar dökün. Koltuğa oturanların hoş kokular içerisinde kalmasını sağlarsınız.

Mutfaktan gelen yemek kokuları her zaman çok güzeldir ama kamufle etmemiz gereken bazı kokuları zaman zaman barındır ve iştah kaçırırlar. Kızartma, tavuk ve balık kokularını yok etmek için, mutfağın havasını ferahlatacak ve yemek kokularını örtebilecek yararlı otlardan faydalanabilirsiniz. Bunun için dekoratif duvar askıları yapabilir ya da bir sepet içinde aranjman haline getirebilirsiniz.  İlk önce bir tane mutfaktaki kokuları gideren potbori hazırlayalım.

“2 fincan tatlı mercanköşkü-Yarım fincan limon kekiği-Yarım fincan fesleğen-2 yemek kaşığı ayıüzümü yaprağı-20 adet defneyaprağı-2 yemek kaşığı tatlı mersin yaprağı-2 yemek kaşığı portakal kabuğu-20 adet kakule tohumu-20 adet anason tohumu zarfı-20 adet ardıç yemişi 2 yemek kaşığı karanfil-2 adet tarçın dalı”

Karışımı oluşturacak öğelerin yarısını koku vermesi için kırın, ezin ve parçalayın. Kalan diğer yarısını da doku ve kullanım için olduğu gibi bırakın.

Yaz mevsimi yaklaşıyor, sineklerle uğraşmamak için bir tane de sinek kovan potbori hazırlayalım.

“2 fincan lavanta yaprağı-1 fincan biberiye-1 fincan kara pelin-yarım fincan bahçe nanesi-yarım fincan santolina-1 yemek kaşığı yarpuz-1 yemek kaşığı solucanotu-1 yemek kaşığı adi pelin-1 çorba kaşığı sedir ağacı yongası-10 adet sarı lale-3 yemek kaşığı floransa süseni kökü”

Bütün bu bitkiler ütopik gibi gözüktüğüne bakmayın, her aktardan bulabileceğiniz, son derece yaygın türlerdir. Karışımları hazırlayın ya da aktarda hazırlatın ve geniş bir kase içerisinde arada sırada karıştırarak ortama kokularının yayılmasına yardımcı olun.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.