Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Halı bakımı nasıl olmalıdır?

30 Temmuz 2012 1.932 kez okundu Yorum yapılmamış

Zemin dekorasyonunun en önemli elemanlarından biri olan halılar, farklı tasarımları ile mekanda tasarım bütünlüğü oluşmasına büyük katkı sağlar. Farklı dekorasyon tarzlarına göre seçilen halıların ilk günkü görünümünü uzun süre muhafaza etmesi için doğru şekilde kullanılması ve daha da önemlisi doğru şekilde temizlenmesi gerekir. Çoğu insan büyük bir beğeni ile satın aldığı halılarını yalnızca elektrikli süpürge ile temizleyerek halılarının bakımı üzerinde fazla düşünmez. Bu tür bakım ihmalleri nedeniyle halıların renkleri kısa süre içinde solarak, halının mekan tasarımı içinde sönük kalmalarına neden olur. Satın aldığınız bir halının dış ambalajını çıkartırken dahi özen göstermeli ve bu özeni de halınızı kullandığınız süre boyunca muhafaza etmelisiniz.

Halıların üzerine yerleştirilen mobilyalar, halı bakımının en önemli bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Oturma gruplarının, masaların veya dolapların altında kalan halı bölümleri çoğu zaman düşünülmese de, mekanın her zaman bu şekilde kalmayacağı unutulmamalıdır. Odanın dekorasyonunda değişikliğe gidilmek istendiğinde uzun süredir mobilya altında kalan halının deforme olduğunu görmek ise, herkes için kötü bir sürpriz olacaktır. Halının üzerine yerleştirilen tüm mobilyaların ağırlığına bakmaksızın, ayaklarının altına koruyucu malzeme konulması gerekir. Ağırlığı ile halının uzun süre boyunca ezilmesine neden olan mobilyalar, en kaliteli halıların dahi uzun vadede zarar görmesine neden olabilir.

Güneş ışığı ile temas birçok kumaş türünde olduğu gibi halılara da zarar verir. Bu aşamada bazı insanlar satın aldıkları halının kaliteli olduğu için güneş ışınlarından zarar görmeyeceğini düşünse de, yeni teknoloji ürünü bazı iplik türleri haricinde tüm dokuma halılar güneş ışığından etkilenir. Halınızın her gün uzun süre boyunca doğrudan güneş ışığına maruz kalması, kısa zamanda renklerinin solmasına neden olacaktır. Halının serildiği zeminin de nem ve rutubet açısından kontrol edilmesi gerekir. Alttan nem alan zeminin üzerine yerleştirilen halılar bu nem ve rutubetten etkilenerek deforme olacaktır. Nem ve rutubet halılara zarar verdiği gibi yüksek sıcaklık da halıda kullanılan ipliklerin zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle halılarınızı radyatör, şömine veya soba gibi ısı kaynaklarına çok yakın yerlere sermemeye dikkat edin.

Halılarınızı doğru şekilde kullanmaya dikkat ettiğiniz gibi kullanmadığınız zamanlarda doğru şekilde saklamaya da özen göstermeniz gerekir. Bu nedenle tüm halılar dokusuna ve ebatına bakılmadan “rulo şeklinde” katlanmalı ve her zaman yere dikey konumda yerleştirilmelidir. Rulo yaparak dikey konumladığınız halılarınızın üzerine herhangi bir eşya koymamaya da dikkat edin. Son olarak uzun süre boyunca katlı bekleyen halılarınızı yılda en az 2 defa açarak havalandırmanız gerektiğini de unutmayın.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.