Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Halısız dekorasyon

5 Haziran 2013 3.371 kez okundu Yorum yapılmamış

Halı, ev dekorasyonunda olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Birçok türü ve ebadı ile farklı halı uygulamalarına evlerimizde sıklıkla yer veririz. Ancak, bazen değişik nedenlerden ötürü, yer kaplaması olarak halılar bilinçli şekilde tercih edilmezler. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Allerjik reaksiyonlarhalisiz 2
  • Hijyen endişesi
  • Eviçinde ayakkabı kullanımı
  • Çocuklu ev

Halı, “ev tozu akarı” olarak bilinen mite’ların yoğun bir şekilde bulunduğu ortamlardır. Ev tozu allerjisi olan kişilere uzmanlar halı kullanmamaları yönünde tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Bu tarz allerjik reaksiyonları olan bireylerin önünde iki seçenek bulunmaktadır: halıya ev içinde hiç yer vermemek, halı yerine kilim, vb. alternatif ürünler kullanmak.halisiz 3

Halı, kolay kirlenen, zor temizlenen bir tekstil ürünüdür. Bazı kişiler hijyen konusunda çok daha fazla duyarlı olduklarından, temiz muhafaza edilmesi bu derece zor olan ürünlere evlerinde yer vermemeyi tercih edebilmektedirler.

Her ne kadar geleneksel Türk yaşantısına aykırı olsa da yavaş yavaş kabul görmeye başlayan, ev içine ayakkabı ile girme uygulaması beraberinde hijyen endişesini de getirmektedir. Zeminleri kolay temizleyebilmek adına yerlerde halı olmaması uygulamada pratiklik sağlayan bir tercihtir.halisiz 1

Çocuklu evlerde temiz ve düzenli bir ortam sağlamak zordur. Çocukların fiziki gelişimleri açısından ise hijyen oldukça önemlidir. Allejrjik açıdan duyarlı çocuklar söz konusu ise çok daha fazla öne çıkmak üzere, halı kullanılmamasıhalisiz 4 anneler için çok konforlu bir günlük yaşam anlamına gelebilmektedir çoğu zaman.

Bu ve benzeri birçok nedenlerden ötürü, bazen de sadece görsel açıdan daha hoş algılandığı için ev içinde halı kullanılmayabilmektedir. Bu yönde bir tercih benimsendiğinde önem verilmesi gereken husus, taşınan dağınık ev görüntüsünün oluşmasına, ev içinde hoş bir eşya dizini sağlanması; tablo, vb. aksesuarlar ile dikkatin duvarlara çekilmesi suretiyle izin verilmemesidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.