Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Hareketlendik, eve spor odası yapıyoruz

2 Nisan 2012 2.546 kez okundu Yorum yapılmamış

Çoğu zaman spor salonlarına gitmek zor gelir, her bahar spora başlamak için planlar, projeler yapılsa da, erteler ya da birkaç hafta düzenli gitmenin önüne geçemezsiniz. Fakat spor salonunu eve taşırsanız, bunu hayatımızın içine sokarak, doğal yaşam döngümüzün içine alarak, yemek, içmek gibi düzenli hale getirebiliriz. Spor salonlarına harcayacağınız çuvalla parayı, evinizin bir odasına, her an ulaşabileceğiniz bir spor odası yaparak harcayabilir, ev, araba, ofis, araba, ev döngüsünden çıkarak, her gün düzenli bir şekilde evinizde egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

Camlarla bölümlendirilmiş bir spor salonu ya da manzaralı bir spor köşesi, daha ferah daha aydınlık bir ortamda spor yapmanızı sağlayacağından, spor performansınızı olumlu yönden etkiler. Spor odası yapmayı düşündüğünüz alan yeterince büyük değilse çok fazla ekipmanla alanı boğmayın. Seçtiğiniz yer çok büyük ya da biçimsiz olmamalı. Sıkışık bir spor odası rahat hareket etmenizi engelleyecektir. Atıl alanları değerlendirmek adına, dubleks evlerde güneş almayan, sadece depolama alanı olarak kullanılan alt katlar da spor odası için uygun olacaktır.

Spor odasını planlarken her ayrıntıyı ve ekstra dâhil etmek istediğiniz eşyaları düşünerek hareket edin. Spor odasında bir duş, soyunma kabini, müzik sistemi, esneme alanı gibi detayların olup olmayacağına karar verin. Spor esnasında müzik dinlemek motivasyonunuzu çok artıracaktır. Bunun için gerekli yalıtımı yaptırıp, cd çalar ve profesyonel bir sistem kurdurup, dilediğinizce sesini açıp sporunuzu yapabilirsiniz. Spor odasında iyi bir havalandırma sisteminin olması gerektiğini unutmayın. Eğer evinizin bodrum katını spor odası yaptıysanız ve pencere ya da havalandırma gibi bir olanağı yoksa, mutlaka klima tesisatını döşettirin. Çatı katı gibi sıcağı çeken bir yere spor odası yapmayı planlıyorsanız, geniş pencereler taktırmayı ihmal etmeyin.

Zemin için sert materyalleri tercih edin çünkü spor ekipmanları genellikle ağır olurlar ve zeminin buna mukavemet gösteren, çizilme ve aşınma yapmayan türde olması gerekir. Sert plastik maddeler ya da epoksi zemin kaplamaları bu tarz bir oda için uygun bir seçim olacaktır. Kapsamlı bir spor odası yapmak istiyorsanız, yapacağınız sporları tespit edip, ona göre alet edevat alın. Profesyonel spor aletleri için yeteri kadar yeriniz yoksa sadece step tahtası, yoga matı, pilates topu ya da atlama ipi gibi basit, yer kaplamayan materyallerle bile etkili sporlar yapabilirsiniz.

İster teknoloji meraklısı olun ister klasik yöntemlerden vazgeçmeyenlerden olun, yeter ki spor yapın. Hareketsiz hayata veda edin ve kendi kendinizin koçluğunu yaparak, spora başlayın. Bütün aile bireylerini spora teşvik etmek için, günün herhangi bir saatini evinizin içine yaptığınız bu spor salonunda geçirmek, sağlık ve iletişim için çok faydalı bir adım olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.