Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe, Zemin

Havuz ve çocuk oyun alanlarında suni çim

1 Haziran 2012 2.706 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekoratik sayfalarının hemen hemen hepsinde, doğaya yakın, doğayı seven ve doğal yaklaşımlar okuyorsunuz. Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak adına, suni her şeyden kaçınma yollarını arıyoruz. Fakat bu yazımızda, alternatif bir malzeme olan sentetik çimlerden bahsedeceğiz.

Sentetik diğer adıyla suni çimler, görüntü olarak gerçek çimler kadar canlı, doku olarak da gerçeğine çok yakın hissi veriyorlar. Suni çimleri özellikle sirkülasyonun çok fazla olduğu alanlarda tercih ederek, diğer gerçek çimlerinizle beraber kullanabilirsiniz. Özellikle bahçelerde çocukların oyun oynadıkları alanlarda, çok çabuk deforme olan çimlerin görüntüsünün bozulması, suni çim seçeneğini düşünmemize neden oluyor. Bahçelerinizde çocuklarınızın oynaması için özel olarak tasarladığınız alanda, bahçenin tam olarak bütünlüğünün bozulmaması için de suni çimlerden faydalanabilirsiniz. Suni çimi, çocuk oyun alanlarında genellikle yumuşak dokulu zeminler için tercih edilen plastik ya da tahta zemin döşemelerine bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Suni çimin sıklıkla kullanıldığı bir başka yer ise, havuz kenarlarıdır. Havuz kenarları da gerçek çimlerin bozulmasına deforme olmasına neden oluyorlar. Sürekli suya maruz kaldığından ve havuzun klorlu sistemi yüzünden de çimleriniz zamanla kurur ya da renk değişimi yaşarlar. Havuz kenarlarına taş ya da kaymaz her hangi bir malzeme döşetmek yerine, yine aynı bahçe bütünlüğünü bozmamak fikri ile suni çimlerden faydalanabilirsiniz. Hem olası kazaları önlersiniz hem gerçek çim kullanarak deforme olmuş görüntüden uzaklaşırsınız hem de bahçenin devamlılığını sağlamış olursunuz.

Sadece bu alanlarda kullanacağınız suni çimlerin özel bakım, budama, biçme, sulama gibi dertleri olmaz. Ayrıca suni çimler güneşin UV ışınlarına karşı oldukça dayanıklı malzemeden üretiliyorlar. Suni çimi özellikle havuz kenarlarında kullanırken özellikle dikkat etmeniz gereken sadece bir konu vardır. Çok iyi yapılmış bir drenaj sistemi ile zamanla suni çim içine birikebilecek suların akışkanlığının sağlanması gerekir, yoksa zaman içinde koku ya da çürümelere sebebiyet verecektir.

Dekoratik olarak suni, sentetik her şeye karşı olmamıza rağmen, teknolojinin bazı nimetlerini göz ardı etmeden, hayatımızı kolaylaştıran bazı ürünlerini kullanmaya dikkat ediyoruz. Suni çim benzeri diğer endüstriyel ürünler, kullanım ömrü dolduktan sonra, gerekli geri dönüşüm malzemeleriyle birlikte, belediyeye teslim edilmeli.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.