Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Hayatı kolaylaştıran ilginç tasarımlar

5 Haziran 2012 3.083 kez okundu Yorum yapılmamış

Tasarım denilince aklınıza ilk önce ne geliyor? Bir dekorasyon sitesini gezindiğinize göre, mobilya ya da evle alakalı farklı ve işlevsel ürünleri gözünüzün önüne getirdiğinizi düşünebiliriz. Aslına bakarsanız etrafımızda gördüğümüz her şey bir tasarım harikası. Türk insanı için özel tasarlanmış olan ve en çok kullandığımız tasarım eşyası, ince belli bardaktır. Tam ele avuca gelir, incedir sadedir, dudak payını görebilmek ve çayın hoş rengini seçebilmek içim camdan tasarlanmıştır. Tasarım terimini hatalı kullanıyoruz o zaman. Günümüzde tasarım adı verilen her şeyden uçuk kaçık ve fonksiyonel özellikler bekliyoruz. Tasarım olan her eşyanın fiyatı diğerlerinden 3-4 kat daha pahalı oluyor. Dediğimiz gibi ince belli, her kahvehanede verilen bardakta bir tasarım,  Karim Rashid imzalı Paşabahçe koleksiyonundan bir cam bardakta tasarım.

İnce çizgi, o ince belliyi daha fonksiyonel hale getirmekte yatıyor. Eskiye oranla daha az demleme usulü çay içtiğimizden, sallama poşetlere uygun ince belli bardaklar tasarlanıyor. İşte ince fikir dudak kısmını daha ince yapıp, avuç içine gelen kısmı tombikleştirmekten geçiyor. Hayat daha hızlı, insanlar görselliğe daha çok önem veriyor.

Kitaplıklar düz bir hat üzerine çekilmiş raflardan ibaret değil artık, görsellikle kotarılmış kitaplık üniteleri tasarlanıyor. Uykuda bebek ölümlerine çare bulmak için yumuşak el şeklinde, bebeğin yan yatmasını sağlayan yastıklar tasarlanıyor. Kahve ve kurabiye keyfi için kupaların alt kısmına kurabiye rafı konuluyor. Tepsiyi düz taşımak için parmak oyuntuları bırakılıyor. Üst üste konmuş yastıklar, birden bire çift kişilik yatak oluveriyor, pratik bir şekilde çocuk oyun alanına dönüşebiliyor, dilerseniz 2 kişilik oldukça rahat bir kanepe halini bile alabiliyor.

Sizde de oluyor mu, her yeni dekorasyon fikrine, muhteşem, nasıl düşünmüşler diye heyecanla yaklaşıyor musunuz? Tasarım ürünler diğerlerine oranlara daha pahalı olsalar da,  sadece bu zeka kıvılcımına saygı duyduğumuz için birkaç parça tasarım obje yada eşyayı evlerimizde kullanabiliriz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.