Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Hediyelik ve dekoratif tablolar

3 Aralık 2012 2.394 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekoratif tablolar

Ev ya da kısaca yaşam alanı olarak nitelenebilecek ortamlarda dekorasyon amacı ile kullanılan başlıca ürünlerden biri tablolardır. Tabloları sadece bir süs aracı olarak görmek son derece yanlış bir düşüncedir çünkü tabloların çoğu zaman maddi değerlerinin yanında sanatsal değerleri de bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı tabloları dekorasyon amaçlı kullanmanın ötesinde hediye amaçlı kullanmak da mümkündür. Tablolar eğer hediye etme amacıyla kullanılacaksa o zaman hediye edilecek kişinin sanatsal görüşü ve bazı küçük detaylara dikkat etmek gerekir. Örneğin tablonun yağlı boya ya da sulu boya kullanılarak yapılmış olması gibi.

dekoratif tablolar

Dekoratif Tablolar

Dekorasyon amacıyla kullanılacak tablolarda, tablonun kullanılacağı ortamın estetik havasına uygun olması son derece önemlidir. Mesela evin koridor ya da merdiven boşluklarına asılacak dekoratif tabloların ortamın sıradanlığını giderecek türde olması dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Evlerin sadece bu tür boşlukları tabloların dekoratif amaçlarla kullanılabileceği ortamlar değildir. Evin başka alanlarında da tablolar dekoratif öğeler olarak kullanılabilir mesela evin giriş kısmı ve duvarları örnektir. Buradan çıkan sonuç tabloların dekoratif amaçlarla ev ya da işyerindeki çalışma alanları gibi bir çok alanda kullanılabilineceğidir. Dikkat edilecek önemli noktalardan biri tablonun dekorasyon amacıyla kullanılacağı alanlarda tabloların birbirlerini tamamlayacak tarzda seçim yapılmasına gösterilecek dikkat derecesidir. Örneğin birbirine yakın ev ortamında kullanılacak tablolardan birinin doğa manzaralı olma bir diğerinin belirli bir tematik anlamının olması gibi. Bu şekildeki seçim tarzı hem göze hoş gelmeyecek bir dekorasyon oluşmasına hem de ortamın estetik havasını bozacak dekoratif öğelerin bir arada olmasına yol açar. Farklı büyüklüklerde tablolar kullanılacaksa göz hizasında olacak bir yükseklik sınırı belirlenebilir. Böylece tüm tablolar eşit hizada olacak ve göz yorma gibi bir durumla karşılaşılmayacaktır. Ayrıca şu noktaya dikkat edilmelidir:

Eğer büyük boyutlarda tablolar kullanılacaksa ve tablolar evin duvarına asılacaksa tavan mesafesinden 50 cm kadar aşağıda olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu seviyeden daha yüksek olması görüntü açısından iyi olmayacaktır.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.