Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev

Hem dekorasyon hem enerji tasarrufu

28 Şubat 2012 5.526 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyon süreci içerisinde enerji tasarrufu dendiğinde, genellikle akla ilk gelen elektrik tasarruflu ampullerdir. Ancak enerji tasarrufu sağlamak için evinizin dekorasyonunda yapacağınız değişiklikler; elektrik, ısı, karbon salınımı, su ve izolasyon maliyetleri gibi birçok alanda harcanan ve doğaya zararlı olan enerjiden tasarruf etmeniz anlamına gelir. Yalıtım malzemeleri gibi genellikle gözden kaçan konular nedeniyle boşa harcanan enerji, yazın soğutma kışınsa ısıtma maliyetlerini büyük oranda arttırır.

Elektrik tasarrufu

Yalnızca evinizde kullandığınız ampulleri dahi değiştireren %80’e varan bir oranda tasarruf etmeniz mümkün. Evinizin herhangi bir odasında akşam 5 saat süreyle kullandığınız 100 wattlık bir ampul yerine 20 wattlık tasarruflu bir ampul kullanmanız, %80 daha az eletrik enerjisi harcamanızı sağlayacaktır. Bu şekilde yalnızca bir ampulun doğaya tam 50 kg. daha az karbon salmasını sağlayabilirsiniz. Bu oran iki ağacın bir yılda temizleyebildiği karbon gazı miktarına eşittir.

Isı tasarrufu

Evinizin dekorasyon sürecinde yalnızca estetik görünüm üzerine değil yalıtım malzemelerinin doğru seçimi üzerine de yoğunlaşarak, evinizi ısıtmak veya soğutmak için harcadığınız enerjiden büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Evinizin sıcaklığını yalnızca 1 derece arttırmak için harcadığınız enerjiyi yalıtım malzemeleri ile muhafaza ederek, %8 oranında yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Silikon, mastik, izolasyon köpüğü, panjur sistemleri, kapı ve pencere bantları, petek arkası ısıtıcıları gibi yalıtım malzemelerini kullanarak yakıt masraflarınızı %20 oranında azaltmanız mümkün.

Su tasarrufu

Çoğu insanın üzerinde dahi durmadığı su tasarrufu konusu, dünyamızda her gün biraz daha azalan su kaynaklarının daha verimli kullanılması açısından oldukça önemlidir. Su israfının en fazla olduğu yer, evlerdeki damlayan musluklardır. Farkına dahi varılmadığı halde saniye bir defa su damlatan bir musluk, günde tam 17 litre suyun boşa gitmesi demektir. Basit bir conta değişimi ile her ay yarım ton suyun boşa akmasını önleyebilirsiniz. Suyun içerisine hava karıştırarak kullanılan su miktarını %50 varan oranlarda azaltan yeni nesil su tasarruf cihazları, boşa harcanan sudan tasarruf etmek için ideal yollardan birisidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.