Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Hindistan cevizi kabuğu objeleri

7 Şubat 2012 6.673 kez okundu Yorum yapılmamış

Tropikal iklim bitkisi olan Hindistan cevizi ağacının meyvesi ithal olarak Türkiye’ye geliyor ve manavlarda yerini alıyor. Manavdan alınıp tüketilen Hindistan cevizlerinin kabukları da çöpe atılıyor.

Hindistan cevizi ağacı yetişen ülkelerde ise Hindistan cevizi ağacından mobilyalar, sehpalar, yer ve duvar kaplamaları üretiliyor. Hindistan cevizi meyvesi kabuklarından ise çeşitli ev araç gereçleri ve dekoratif, hediyelik eşyalar üretiliyor.

Hindistan cevizi meyvesi kabukları geleneksel el sanatlarında kullanılıyor. Kabuk el sanatları olarak da adlandırılıyor. Küçük küçük kesilmiş kabuklardan kolye, küpe, bileklik gibi kadın takıları üretiliyor. İkiye kesilen kabuklardan çanta, takı kutusu gibi dekoratif eşyalar yapılıyor. Biraz büyük parçalardan ise kaşık gibi mutfak gereçleri yapılıyor. Hindistan cevizi kabuğu boyanıp kesilerek çeşitli ev aksesuarlarına dönüşüyor. Ortadan ikiye kesilmiş kabuk içine erimiş mum dökülerek dekoratif mumlar yapılıyor. Yine ikiye kesilen Hindistan cevizi kabuklarının dış yüzeyleri boyanarak duvar tabağı yapılıyor. Hindistan cevizi dış kabuğundan bahçe veya balkonlarda kullanılabilen mumluk ve kuş evi yapılıyor. Dekoratif görünümlü avizeler yapılıyor. İç kabukları boyanarak sevimli masklar yapılıyor. Deniz kabukları ile göz ve burun yapılarak dekoratif heykeller oluşturuluyor. Hindistan cevizi kabuğu kesilmeden, üzerine boyalarla desen çalışması yapılarak birkaç tanesi bir arada duvar süsleri oluşturuluyor.  Çok büyümeyen bitkiler için farklı bir çiçek saksısı da olabiliyor. Mutfaklar gereci olarak kaşık, çatal, çerezlik, dekoratif şişe koruyucusu olarak da kullanılıyor.

Hindistan cevizi kabuğunu  atmadan, kolay bir şekilde saksı veya dekoratif  bir mask yapmayı deneyebilirsiniz.  

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.