Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Hint stili dekorasyon

24 Eylül 2012 3.151 kez okundu Yorum yapılmamış

Hindistan dünyanın en renkli ve en farklı atmosferi olan ülkelerindendir. Canlı ve rengarenk bir kültürü olan Hindistan’da her biri birbirinden çok farklı ve karışık bir toplum bir arada yaşamaktadır. Çocukluğumuzdan bu yana rengarenk düğünleri ve kadınların kıyafetlerine hayranlıkla bakmışızdır. İşte bu tarz, evlerde aynen uygulanmaktadır. Çünkü Hint geleneklerinde renkler çok önemlidir.

Turkuaz, pembe, mor, yeşil ve mavi bu stilin başlıca renkleridir. Yaşanılan alanlarda, duvarlarda çok çekici mürdüm tonları ile turkuazı bir arada görebilirsiniz. Hindistan ipekli işlemelerde ve ahşap oymacılığında çok tarz ve gelişmiş ustalık sahibi olduğundan hemen hemen her evde, ahşap işlemeli büyük aynalar ve ahşap ağır mobilyalar görürsünüz. Bu mobilyalar içinde rengarenk ipekli örtüler, pullu, taş işlemeli koltuk örtüleri dikkat çekici bir hava yaratmaktadır. Zeminlerde renkli çiniler ve taş döşemeler kullanılmaktadır. Zemin üstündeki değerli ve rengarenk kilimler hoş etkiyi kuvvetlendirmektedir. Hint stili sedirlerde, yanlarda fillerin olduğu dekoratif uyarlamalar vardır. Sedir üstlerinde kullanılan rahat ve yumuşak bol ışıltılı yastıklar, hatta cibinlikler rüya gibi ortamlar oluşturmaktadır. Hint stili dekorasyon, rahatlığın ve konforun dekorasyonudur. Her şey rahatlık üstüne kurgulanmaktadır. Aydınlatmalarda sıklıkla fenerler göze çarpmaktadır. Genelde, mozaik camlardan yapılan bu fenerler ile ışık kırılmakta ve her renk farklı bir atmosfer yaratmaktadır. Hint stilinde başlıca önemli konulardan bir ise tütsüler ve mumlardır. Bu rengarenk atmosferde kullanılan tütsüler, ortama aromaterapik bir etki de vermektedir.

Hint stili dekorasyon uygulamak isterseniz evinizin bir köşesinde denemekte fayda vardır. Bir köşeyi canlı ve enerjik bir renk ile boyayarak bu stili deneyebilirsiniz. Evin tamamında uygulamak cesur bir hareket olacağından bir oda veya bir köşe ile başlamakta fayda vardır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.