Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev

Hırsız alarm sistemleri

6 Haziran 2012 2.090 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev alarm sistemleri son zamanlarda pek çok insanın, evlerini hırsızlardan korumak amacıyla kullandıkları yöntemlerden bir tanesi oldu. Evler herkesin mahrem alanlarıdır ve herkes mahremiyetini bir şekilde korumaya kollamaya çalışarak, farklı tedbirler alıyorlar. Devletimiz de, zaman içinde hırsızlara karşı oluşturdukları yasa yönetmeliğine ve ceza hukukuna daha caydırıcı yönetmelikler eklerlerse, bu sorunun büyük ölçüde önüne geçebiliriz.

Caydırıcı cezalar çıkana kadar, bizler evlerimize ne gibi güvenlik sistemleri uygulayabiliriz, göz atalım. Hemen her gün bir güvenlik alarm firmasından gelen tanıtım elemanı kapımızı çalıp, ev güvenlik sistemlerini tanıtmaya çalışıyor. Hırsızlar için binanızın yüksekliği ve korunuyor olması çok farketmiyor. Büyük şehirlerde yaşayan bir çok insan hırsızlarla bir şekilde mücadele etmeye çalışıyorlar.

Alarm güvenlik sistemleri, farklı mekanizma ve kuruluş şekilleriyle aslında aynı amaca hizmet ediyorlar. Evin tamamına pencere kenarlarından geçirilen kablolama sistemi döşeniyor. Genellikle süpürgeliklerin arasından ve altından geçirilen ince kablolar şeklinde sistem oturtuluyor. Hemen dış kapının yakınına bir yere ana kumanda merkezi koyuluyor. Eve girerken ve çıkarken bu ana merkezden alamı kurarak, güvenliğinizi sağlayabiliyorsunuz. Kapı ya da pencere zorlandığında ya da açıldığında, sisteme kaydedilen telefon numaraları otomatik olarak aranıyor ve tehlike durumu bildiriliyor. Bazı hırsız alarm şirketlerinde ise, bu durum ev sahibinden teyit alındıktan sonra en yakın karakola bildirilerek, güvenlik sağlama işlemi gerçekleştiriliyor.

Bu sistemlerle, gece yatarken alarmı kurabilir, istediğiniz, açık bırakmayı düşündüğünüz camınızı devre dışı bırakarak çalıştırabiliyorsunuz. Ayrıca bu sistemlere, yangın alarm, hareket sensoru, su basma sensoru de eklenebiliyor. Hareket sensoru ise, alarmı kurduğunuzda otomatik olarak devreye giriyor ve eğer kapı cam çerçeve zorlanmadan direk camlar kırılarak girilen evlerde, hareket halindeki insanı görerek, alarm çalmasını sağlayan bir sistemdir.

Ayrıca ev alarm güvenlik sistemlerinin kablosuz olanları da mevcut. Diğer sistemden fiyat olarak biraz daha pahalılar. Ev alarmlarına güvenlik kamerası gibi eklentilerde yapabiliyorsunuz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.