Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

İhtişamın değişmez adresi varak mobilyalar

26 Nisan 2013 2.387 kez okundu Yorum yapılmamış

varak mobilya 2Varak, Farsça kökenli bir kelime olup, “yaprak” anlamına gelmektedir. Türkçe’ye Osmanlı döneminde kazandırılmıştır. Süsleme amaçlı kullanılan varak, başta altın olmak üzere çeşitli metallerin yaprak inceliğinde kesilerek oluşturulan tabakalarına verilan addır aynı zamanda.

Varak mobilya ise, bu metal yaprakları ile ahşabın buluştuğu, dore ve lame gibi renkler ile bütünleştirildiği, nadide güzellikte, gösterişli mobilyaların geneline verilen isimdir. Özellikle aynalarda bu tarzı sıklıkla görmekle birlikte, birçok mobilya çeşidine uygulanmaktadır. Varak, eski mobilyaları değerlendirmek, onlara yeni bir form ve güzellik kazandırmak amacı ile de kullanılan bir tekniktir.

Varak mobilya ile dekorasyon tercihi yapmak zor bir karardır. Yaydığı ihtişam havası ile bu kararın bizzat kendisi zor olmamakla birlikte, dengeli ve başarılı bir dekorasyon ortaya çıkarmak çok kolay değildir. Zira, bu ihtişamın dengesi iyi kurulmazsa varak mobilyalar zevkli bir görünümden ziyade yoran bir havaya bürünebilir.varak mbilya 3

Varak mobilyalar ile göz yormayan bir dekorasyon gerçekleştirmenin sırrı bu mobilyalara dengeli bir dağılım ile yer vermektir. Salon ve antre dekorasyonunda sıklıkla söz konusu olan varak kullanımında, girişte büyük bir varak ayna kullanılmış ise tamamlayıcısının yine bir varak dresuar olmadığı bir tercih sergilenmelidir. Büyük varak bir aynanın altında yine varak bir dresuar olması varak uygulamasının gözleri yormasına sebebiyet verecektir. İkiliden biri diğeri ile uyumlu, ama kesinlikle daha sade olmalıdır.

Varak mobilyalar, geniş hacimli lokasyonlarda tercih edilmeli, küçük evlerin dekorasyonunda varak uygulamasına yer verilmemelidir. Zira, varak mobilyalar ortamda ilgiyi ve yoğunluğu direkt kendisine çektiklerinden hacmin daha dar algılanmasına neden olurlar. Hacim zaten dar ise bu algılama rahatsızlık verici bir ortama sebebiyet verebilmektedir.

varak mobilya 1Sıklıkla yapılan bir başka hata ise varak bir tekli eşyanın dekorasyonun içine yerleştirilmesidir, ki bu dekorasyon stili çoğu zaman modern dekorasyon olabilmektedir. Varak tek başına bir aksesuarda, vs. kullanılabilecek bir detay değildir. Varak tercihi bir stildir. Bu stil, bir bütünlük içinde uygulanmazsa dekorasyonun başarısına zarar verir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.