Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

İkiz bebek odası dekorasyonu

20 Kasım 2012 5.084 kez okundu Yorum yapılmamış

İlk bakışta ikiz bebek odası dekorasyonu tamamen birbirinin aynı ürünlerle yapılan basit bir işmiş gibi görünse de, bebeklerin dış görünümü benzese de iki ayrı kişiliğe sahip oldukları unutulmamalıdır. Özel ve bireysel detayların katılması gereken ikiz bebek odaları, ikiz bebek doğum oranları oldukça düşük olduğundan keskin hatlarla belirlenen ve her yıl birçok ürünle değişen bir modaya sahip değildir. Şüphesiz ikiz bebek odası dekorasyonunda da birçok yenilik olsa da, bu yeni tasarımların tek bebek odalarındaki kadar çok olduğu söylenemez. Bu nedenle büyük bir sürpriz sonucu ikiz bebek sahibi olan anne babaların şanslı olduğu ve ikizlerin odasını tamamen kendi istekleri doğrultusunda döşeyebilecekleri söylenebilir.

İkiz bebek odalarında dikkat edilmesi gereken ilk şey, her zaman yeterli boş alanın bırakılmasıdır. Kısa süre içinde gelişen bebeklerin yalnızca bir tanesi için dahi geniş bir alan gerekirken, bebek sayısının ikiye çıkması bu enerjisine ayak uydurmakta zorluk yaşanan minikler için fazladan alan ayrılması anlamına gelmektedir. Bebek yataklarının birbirinden ayrı olması konusunda farklı görüşler bulunsa da, her bebeğin ayrı bir birey olduğu ve bu nedenle de ayrı bir yatağının olması pek de mantıksız bir fikir değildir. Çift yumurta ikizlerinde bir erkek ve bir kız bebekten bahsediliyorsa yataklarının ayrı olması ilerleyen dönemler için oldukça yararlı olacaktır.

Yatakların ayrı kullanıldığı ikiz bebek odası dekorasyonlarında iki yatağın da illaki birbirine bitişik olması gerekmez. Karşılıklı veya aralarında birkaç metre boşluk bırakılarak da ikizlerin yatakları yerleştirilebilir. Odanın kullanım alanını daraltmayacak ve “her iki bebek yatağına da yeterli şekilde yaklaşılmasını sağlayacak” alanın bırakılmasına ekstra özen gösterilmesi lazımdır. Aksesuar seçimlerinde belirli bir konsept tercih edilecekse dahi her detayın birbirinin aynı olmamasına dikkat etmek gerekir. Hayvan figürlerinden oyuncaklara iki farklı detayın kullanılması odanın iki farklı bireye ait olduğunun vurgulanmasını sağlayacaktır.

Simetrik tasarımlar da ikiz bebek odası dekorasyonunda yaygın olarak tercih edilen modeller arasındadır. Çocuk gelişim uzmanları tamamen birbirinin aynı kıyafetlere sahip olan ve odalarında birebir aynı eşyaları kullanan ikizlerle ilgili farklı görüşler bildirse de, yine de ikiz bebek odalarında simetrik tasarımlar tercih edilmektedir. Odanın ortasında yerden tavana kadar uzanan bir ayna varmış gibi görünen bu tasarımlarda, odanın bir bölümündeki eşyaların ve aksesuarların tamamı mekanın diğer ucunda da karşılık bulmaktadır. Tüm bunların ötesinde herhangi bir özel konsept ya da simetri gözetmeden normal bir bebek odasından tek farkı fazladan bir yatak olan tasarımları da benimseyebilirsiniz ki, bu tür tasarımları kendiniz oluşturabilir ve böylece ikizlerinizin odasını baştan aşağı kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.