Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Yapı

İlginç merdiven tasarımları

3 Kasım 2012 5.232 kez okundu Yorum yapılmamış

Katları birbirine bağlayan basamaklar dizisi olmaktan çıkarak mekan tasarımına görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir katkı sağlayan yaratıcı merdiven tasarımları, ev ve iş yerlerinin görsel anlamda kendine has bir kimliğe bürünmesini sağlayacaktır. İç mekan tasarımı için büyük önemi olan merdivenler, dış mekan dekorasyonunun da temel yapı taşlarından biridir. Görselliği ile bir heykeli anımsatan ve tasarımıyla gerçek anlamda yaratıcılığın kanıtı olan merdivenler için aslında muazzam bütçeler ayrılması da gerekmiyor. Çoğu zaman gösterişli ve dikkat çeken merdiven tasarımlarının astronomik bir maliyeti olduğu düşünülse de, mekan dekorasyonunda fark yaratan bir merdiven için gereken para değil “yaratıcı fikirlerdir”.

Farklı merdiven tasarımları denince genellikle akla iki katı birbirine bağlayarak kat geçişini sağlayan dubleks ev merdivenleri gelse de, mekan içinde farklı bir yükseklik yaratan birkaç basamak dahi bir merdiven olarak yorumlanabilir. Evin girişinde yer alan 2 adet basamağın dahi bir merdiven olarak görülmesi halinde basit bir boya uygulaması ve belki de yaratıcı bir desenle beğeni toplayan görseller yaratılabilir. İç mimarların üzerinde oynamaktan en çok keyif aldığı öğelerin başında yer alan merdivenler, farklı malzemeler kullanılarak da dikkat çekici bir hale gelebilir. İlk bakışta görenlerin orada olduğundan dahi emin olmadığı şeffaf bir merdiven, muhakkak görenlerin uzun süre aklına kalacak ve böylece evin dekorasyonunun da akıllarda yer etmesine yardımcı olacaktır.

Mekanların girişinde yer alan merdivenler doğrudan insanların dekorasyonla ilgili ilk izlenimini etkileyeceğinden, birkaç küçük dokunuş yaparak bu merdivenlerin farklı bir görünüm kazanması sağlamak akıllıca bir fikir olabilir. Çoğu insan içinde yaşadığı evin en az kullanılan alanları için dahi hatırı sayılır oranda harcama yapmaktan kaçınmazken, “nedense” gerek işlevselliğinin önemiyle gerekse de estetik anlamda iç mekanın temel unsurları arasında yer almasıyla büyük özen gösterilmesi gereken merdivenler için bir şeyler yapmayı aklına getirmez. Zemin döşemeleri ya da duvar kaplamaları gibi iç mekan uygulamaları nasıl ki yapıyla ilgili düzenlemelerse, merdivenlerin de düzenlenmesi yapısal bir uygulamadır ve mekan algısına büyük katkı sağlamaktadır.

Farklı görseller sunan merdivenlerin modern tarz dekorasyon ile çağdaş akım sanat eserleri arasında sentez bir kültür bağlantısı kurduğu da bir gerçek. Özellikle metal malzeme kullanılan ve doğal taş ya da ahşap yüzeylerden faydalanılan merdiven tasarımları, mekan dekorasyonunu çok daha prestijli bir hale getirecektir. Belki de en çok ticari mekanların üzerinde durması gereken konulardan biri olan merdivenler, müşterilerin beğenisini kazanacak ve mekanın akılda kalmasını sağlayacak bir görsel haline dahi dönüştürülebilir. Uygulama ve tasarım konusunda tek sınırın insanın hayal gücü olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.