Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Isıtma alternatifleri 2

2 Eylül 2012 3.658 kez okundu 1 yorum var

Yerden ısıtma

Yerden ısıtma yani döşeme altına döşenen ısıtma sistemlerinin üç ayrı uygulama şekli vardır. Sulu borulu yerden ısıtma, elektrik kablolu yerden ısıtma ve karbon film ile yerden ısıtma.

Sulu borulu yerden ısıtma, zemine döşenen boruların içinden sıcak su pompalanması ile ortamın ısıtılması sağlanmaktadır. Bu gün en fazla kullanılan ısıtma şeklidir. Öncelikle zemine, ısı yalıtım özelliği olan modülasyon panelleri döşenir ve bu panellerin üzerine ince basınç hesapları yapılmış olan borular aralıklar ile monte edilir. Zeminden ısıtma sistemleri, duvar içine gömülü ya da duvar üzerine montajlı bir kutu ile kumada edilir. Kollektör kutusu diye adlandırılan bu kutular tüm sistemin ana kumandasıdır. Yerden ısıtma istenilirse kat kontrollü veya bina kontrollü uygulanabilmektedir. Isıtma sistemleri arasında en iyi çözüm yerden ısıtmadır. Diğer tüm ısıtma sistemleri, yüksek sıcaklık altında çalışmaktadır. Bu nedenle enerji harcamaları yüksektir. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan suyun sıcaklığı düşüktür. Bu nedenle maliyetler daha ekonomiktir. Yerden ısıtmada, tüm bina tabanı radyatör görevi görmektedir. Isınan hava, yukarıya çıkmakta, soğuyan hava yere çökmektedir. Bu nedenle yerden ısıtma en ekonomik ısıtma sistemidir. Ayrıca kullanılan boruların uygulaması değişerek, sistem yerden soğutma olarak da kullanılabilmektedir.

Isı Pompaları

Isı pompaları, elektrik enerjisi kullanarak ısıyı bir yerden başka bir yere aktarma işlemine verilen isimdir.  Isıtma sektöründe yeni duyulan bir isim olsa da, buzdolapları, klimalar ve dondurucular aynı mantık içinde çalışmaktadırlar.

Isı pompaları ısıyı üretmek yerine taşıyıcıdırlar diye bahsetmiştik.  Isının bu cihazlar tarafından alındığı ortamlara ısı çukuru diyoruz.  Örn. Havayı  ısı çukuru gibi kullanan cihazlara klima diyoruz.  Hava kaynaklı çalışan bu cihazlar dış ortamdaki ısının değişmesi ile farklı değerler alırlar ve bu yüzden maliyetleri artar. Bu verim değişimlerinin olmadığı tek ısı çukurları toprak ve sudur. Toprak-su kaynaklı ısı pompası yeryüzünün belirli derinliğinde sıcaklığın sabit kalması prensibi ile çalışmaktadır.  Bahsedilen derinlikte, toprak tabakası kışın havadan daha sıcak, yazın ise daha soğuktur. Toprak-su kaynaklı ısı pompaları, kışın yer altı sularında depolanmış ısıyı binaya, yazın bina içindeki ısıyı yeraltına taşıyarak kullanırlar. Kısaca yer altı, kışın bir ısı kaynağı, yazınsa bir ısı çukuru olarak kullanılır. Toprak-su ısı pompaları sayesinde, ısıtma, soğutma ve sıcak su elde edilmektedir.  Tamamı ile doğal bir sistem olan ısı pompaları villalarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

 

 

Okur Yorumları »

 • İsa ASLIYÜCE dedi ki:

  Bu tür uğraşı içinde emeği olan insan ne olursa olsun hizmet adamıdır. ellerinize sağlık.
  Mot:
  Biz daha halen atıl sistemlerle baş etmeye çalışmaktan bayağı mutlu oluyoruzki sitemin tamiriyle oyalanmaktan kendimizi alamıyoruz.
  Sanırsam uğraşı bizim hoşumuza giden bir olgu
  Peki ısınma yoluna Ülkemizin harcanan para nereye kadar.
  Kullanılımına hazır mekanları düşünüyorumda
  hayretler içinde olmamak elimde deyil.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.