Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

İthal ve yerli parke uygulamaları

5 Haziran 2013 2.559 kez okundu Yorum yapılmamış

ithal parkeEv veya işyeri fark etmeksizin dekorasyonun en önemli konularından biri olan ve kapladığı geniş yüzey sebebiyle mekan algısını doğrudan etkileyen zemin döşemelerinin dünya genelinde en çok tercih edileni parkedir. Ülkemizde de en çok talep gören zemin uygulamalarının başında yer alan parkelerin seçimi konusunda herkesin aklında, ithal ve yerli olmak üzere seçenek vardır. İthal edilen her şeyin yerli ürünlerden daha kaliteli, dayanıklı ve kullanışlı olduğunda dair görüşlerin seneler öncesinde kalması ve yerli üreticilerin de uluslararası standartlarda parke çeşitlerini satışa sunması, ithal parke kullanımının fark yaratan bir tercih olmamasına sebep olmakta. Yine de ülkemizde bulunması zor olan ve yerli üretimden daha ucuza mal edilmesi mümkün olan parke uygulamaları için ithal ürünleri tercih edenlerin sayısı da az değil. İthal parkelerin fiyatlarını belirleyen en büyük etken, tıpkı yerli parkelerde olduğu gibi tercih edilen ürünün masif olup olmamasıdır.

yerli parkeZemin döşemelerinde kullanılacak parkenin doğal ağaç olması ve kalınlığı ithal ürünlerin fiyat kalite çizgisini etkilemektedir. Ayrıca ithal parkelerle birlikte kullanılacak olan şilte, profil, silikon malzeme, süpürgelik ve hatta çiviler dahi uygulama maliyetini etkilemektedir. Bilhassa Çin malı laminant parkeleri tercih ederken uzun süreli kullanımda birçok farklı sorunla karşılaşılabileceğinin unutulmaması gerekir. Zira piyasa genelinde laminant olsun olmasın en ekonomik seçenek olarak belirten Çin’den ithal parkelerin uzun vadede birçok probleme yol açabilmesi mümkündür. Özellikle masif parke gibi bakım maliyeti de tamiratı da hem çetrefilli hem de yüksek maliyetli olan parke tercihlerinde satın alınan parkelerin nereden geldiğine bakmak gerekir.

parke çeşitleriBirçok evde tercih edilen 6-10 milimetre kalınlığa sahip olan laminant parkelerde en ucuz seçenek olarak görülen Çin malı ürünler özellikle evlerini kiraya vermek isteyen ev sahipleri tarafından, kiracılar kullanacağı için tercih edilmektedir. Bu tür tercihler ilerleyen zamanlarda hem ev sahibinin hem de kiracının problem yaşamasına sebep olabilir. Bu sebeple ithal parkelerin tamamının çok daha ucuz olduğu düşünülmemesi gerektiği gibi, tüm ithal parke çeşitlerinin de aynı kalitede olduğu zannedilmemelidir. Masif parkenin doğal şıklığını tercih edenlerin oturduğu il veya çevresinde yetişen ağaçlardan üretilen yerli parkeleri tercih etmesi hem kaliteli yerli masif parkeleri uzun süre sorunsuz kullanmalarını hem de fiyat konusunda en avantajlı tercihi yapmalarını sağlayacaktır. Zira yerli parke çeşitleri arasında uluslararası standartları karşılayan oldukça fazla çeşit bulunmaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.