Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Kaç çeşit halı vardır?

11 Mayıs 2013 2.804 kez okundu Yorum yapılmamış

hali dokumaEvlerde, ofislerde ve daha birçok kapalı mekanda zemin kaplaması olarak halılardan sıkça yararlanılmaktadır. Görsel açıdan taşıdıkları zenginlik kadar ısı, hijyen, vb. unsurlar nedeniyle de halıların tercih edilmesi söz konusu olmaktadır.

Halıların, birçok kritere göre sınıflandırılmsı mümkündür. Ancak, genel olarak halıların, halı yapımında kullanılan malzemenin
cinsine göre sınıflandırılması en önde gelen kategorilere ayırma şeklidir. Bu doğrultuda halı türleri şu şekilde özetlenebilir:

Yün HalıYün halılar: “Yün halı, halının atasıdır.” demek mümkün, zira M.Ö. 3000 yılına dayanan bu halı türünde doğal malzeme olan yünün, el emeği ile işlenerek halı şekline büründürülmesi söz konusudur ve bu nedenlede yün halı en doğal, en sağlıklı halı cinsidir. Etnik desenlerin ağırlık kazandığı bu el emeği göz nuru halı türünün değeri ölçülmezdir. Mekanlara hoş ve etnik bir hava katmak adına dekorasyonda en önemli yardımcı detaylardan biridir.

Naylon halılar: 20. yüzyılda yaygın şekilde kullanılmaya başlanan naylon elyaf, halı sektöründe de yoğun şekilde kullanılmaya
başlanmıştır. Naylon elyaf, pahalı bir malzeme olduğundan doğal olarak naylon halılar da normal halılardan biraz daha üst fiyat grubuna dahil olmaktadırlar. Naylon halılarda renk ve desen seçeneği çok fazla olduğundan ve esneklik, dayanıklıklık açısından iyi bir performans sergilediklerinden bu tür halılar günümüzde en çok tercih edilen halılardandır.

Polyester haliPolyester halılar: Polyester elyaf, naylon elyaf kadar dayanıklı bir malzeme değildir. Ancak, kaliteli bir işleme sürecinden geçirildiğinde polyester elyaf ile de oldukça kaliteli halılar üretilebilmektedir. Polyester halılarda geçerli olan sınırsız sayıdaki renk ve desen seçeneği; bu malzemenin solmaya ve yıpranmaya karşı üstün direnci ile birlikte ele alındığında, naylon halılardan daha makul fiyata satılan bu halı türlerinin sıklıkla tercih edilmesinin gerekçeleri de ortaya çıkmaktadır.

akrilik haliAkrilik halılar: Sentetik malzeme olmakla birlikte akrilik, yüne en çok benzeyen malzemedir. Bu nedenle de akrilik halılar sentetik halılar içinde yün halı görünümü veren halı grubunu teşkil etmektedirler. Yün halıdan daha uygun maliyetler söz konusu olduğundan akrilik halılar, yün halı sevenlerin tercih ettiği halılardan biri olmaktadır. Akrilik halılar renklerde solmaya, küflenmeye, rutubete oldukça dayanıklı halılardır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.