Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Kafe dekorasyonu nasıl olmalı?

3 Mayıs 2013 2.792 kez okundu Yorum yapılmamış

kafe 1Günlük hayatımızın belirli bölümlerini geçirdiğimiz mekanlardır kafeler. Arkadaş toplantılarımız, aile yemeklerimiz, vb. sosyal organizasyonlarımız, bazen iş görüşmelerimiz için tercih ettiğimiz mekanlardır. Bu mekanların kullanım amaçları sıklıkla değişiyor olsa da ortama ilişkin beklentiler genelde ortaktır. Göz yormayan sade bir şıklık, kesinlikle temizlik, iyi bir müzik, nezih bir atmosfer tüm kafelerde olmasını arzu ettiğimiz standart özelliklerdir.

Sade bir şıklık ile kastedilen düzey, renklerin ve modellerin amaca uygun seçildiği, abartıya kaçılmayan, konforun da ön planda tutulduğu dekorasyon tercihleri bütünüdür. Ortam bir fast food ortamı ise  hızlıca yeme ve hemen gitme isteği uyandıran turuncu ve kırmızı renk tonlarının aurasından yararlanılabilir. Ortam uzun sohbetlere evsahipliği yapmak üzere dizayn edilmiş ise beyaz ve siyahın asil birlikteliğinden, mor, mavi ve yeşil renklerinin huzur verici etkilerinden yararlanmayı ihmal etmemek gerekir.kafe 2

Kafe ortamlarında huzuru ve konforu bozan en önemli husus masalar arası etkileşimdir. Bir masadaki keyifli sohbetin diğer masa için kabus olmasının engellenmesi önemlidir. Bunu sağlayabilmek adına hem çok fazla masa içeren, tıkıştırılmış görüntüsü veren yerleştirmelerden kaçınılmalı, hem de akustik sağlama kuralları uygulanmalıdır. Tabi burada akustik ile amaçlanan sesin yayılmasını kolaylaştırmak değil, tam tersine, sesin yayılma hızı ve şiddetini düşürmektir.kafe 4

Kafe dekorasyonunda kullanılan mobilyalar da yine ortamın oluşturulma amacına hizmet etmelidir. Bir fast food ortamda çok rahat ve  geniş oturma mekanlarının uygun olması beklenmeyeceği gibi,uzun ve keyifli saatlere evsahipliği yapması için oluşturulmuş  şık bir kafenin rahatsız dar oturma alanlarına sahip olması hiç uygun olmayacaktır.

Yemekli menülerin olduğu bir kafede masalar çok dar olmamalı, ayakları ve sırtları çok yer işgal edip ortamı daraltan sandalye ve koltuklar seçilmemelidir.

kafe 3Kafeler yemek yeme, içme eylemlerinden çok daha fazla genelde sıcak sohbetlere evsahipliği yapması beklenen ortamlar olduğundan menülerin çeşitliliği ve kalitesi kadar, hatta bazen daha fazla, dekorasyonun uygunluğu ve albenisi de önem arz etmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.