Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Kaktüs çiçekleri

5 Nisan 2012 3.597 kez okundu Yorum yapılmamış

Amerika kıtasında, etrafındaki adalarda, Meksika’da ve Afrika’da yetişen kaktüsler Türkiye’de de bazı bölgelerde yetişmekte ve ayrıca evlerde saksılarda büyütülmektedir. Botanik biliminde adı cactus olup kaktüs adı ise Yunancada dikenli bitki anlamına gelen kaktos sözcüğünden gelmektedir.  Dilimli, köşeli gövdeden oluşan yaprak yerine dikenlerle kaplı kaktüs bitkisinin çiçekleri ise ince, parlak, çok kısa ömürlüdür ve mavinin dışında her renk kaktüs çiçekleri bulunmaktadır. Kaktüslerin genel özelliği sıcak bölgelerde yetişmesi, kuru havayı sevmesi, ışık ve güneşi sevmesidir. Saksıda yetiştirilen kaktüslerin toprakları önemlidir ve köklerin hava alması için toprağın içerisine odun kömürü, tuğla gibi malzemeler yerleştirilmektedir. Genellikle tohumla üretilen çelik ve aşı ile de üretilen kaktüsler gövdelerinde su depoladıkları için fazla su istemeyen bitkilerdir ve dünyada kaktüs koleksiyoncuları bulunmaktadır yüzlerce, binlerce Euro ya satılmaktadır.

Nedir kaktüsü bu derece değerli kılan derseniz ilaç yapımında kullanılmasının yanında evlerde süs bitkisi olarak bulundurulmasının yanında radyasyon emici özelliği olduğu söylenmektedir. Evlerde ve ofislerde rengarenk küçük ve şık alt kısmı delik olan seramik saksılarda büyütülen kaktüslerin bulundukları ortama estetik görünüm kazandırdığı görülüyor. Dekorasyon amaçlı kullanılan kaktüslerin radyasyon emici olduğu söylense de cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazların sağlığa zarar verecek kadar radyasyon yaymadığı söylenmektedir. Net olarak gözüken ise kaktüslerin evde olsun, bahçede olsun, ofiste olsun, çiçek açtıkları zaman etkileyici bir güzellikte olmasıdır.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.