Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Kaliteli uyku, doğal malzemeler

24 Mart 2012 1.290 kez okundu Yorum yapılmamış

Günümüzün üçte birini uykuya ayırdığımızı düşünürsek, bu süreci iyi, derin ve her hangi bir rahatsızlık hissetmeden geçirmemiz, vücudumuza muhteşem bir yaşam enerjisi sağlayacaktır. Her insanın uykuya ihtiyacı vardır, günlük ortalama 8 saatlik bir uyku kafamızdaki düşüncelerden bizi arındırır. Beyin ve vücut yenilendiği gibi, aynı zamanda bağışıklık sistemimiz, hafıza ve yaratıcılığımız da güçlenir.

İyi bir uyku için yatak odalarımızdaki her eşyanın kaliteli, doğal ve temiz olması gerekir. Özellikle perde, yorgan, yastık, nevresim takımı ve alez gibi aparatların temizliğine dikkat edin. En az haftada bir kere nevresim takımınızı değiştirin ve gece terlemelerinin yastık ve yorganınıza geçmemesi için yıkanabilir koruyucu kılıflar kullanın. Yastık ve yorganınızı kaliteli doğal malzemelerden seçin. En iyi doğal izolasyon malzemesi sayılan kaz tüyleri, sağladığı mükemmel yalıtım sayesinde size konforlu bir uyku sağlar. Yorgan ve yastıklarda sıkça kullanılmasının sebebi, diğer dolgu malzemelerine göre çok daha iyi nefes alabilmesidir. Minik bir kaz tüyü, binlerde küçük liften oluşarak, her biri aralarında hava cepleri taşırlar, bu da her zaman ılık ve iyi izole edilmiş bir beden ve dolayısıyla daha konforlu bir uyku sağlayacaktır.

Yatak odaları her zaman doğru sıcaklıkta, ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmalıdır. Biyolojik saatimizi güçlendirmek için tatil günlerinde bile, aynı saatlerde uyanmamız gerekir. Yatağa girmeden evvel ağır egzersizlerden, çok ağır yemeklerden,  çay ve kahve gibi uyarıcılardan uzak durun. Bedeni rahatlatmak için hafif bir duş ve ılık bir süt, iyi bir uykuya hazırlık için size yardımcı olacaktır.

Yatağa girmeden evvel, yatak odalarının karanlık ve sessiz olmasını sağlayın. Televizyon, radyo, cep telefonu gibi aletleri, mutlaka kapalı tutun. Ev hayvanlarınızı yatak odanıza sokmayın. Gündüz mutlaka yatak odalarını havalandırarak, geceye hazırlayın. Yaratacağınız huzurlu bir ortam, sizin kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.