Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Kapitone ev dekorasyonları

16 Mart 2012 3.180 kez okundu Yorum yapılmamış

Kapitone bildiğiniz gibi bir terzilik terimidir ve aynı zamanda ortaçağdan günümüze kadar gelen bir el sanatıdır. Kapitone işi ile ortaçağda soğuktan korunmak için giysiler yapılmıştır. Ayrıca yorgan, yatak örtüsü gibi, perde gibi sıcak tutacak ev aksesuarlar elde dikiş işlemi gerçekleştirilerek yapılmıştır. Yetenek ve sabır isteyen kapitone her kumaşa uygulanabildiği gibi dikiş modeli yaratmak da yaratıcı tasarım gücü ile bağlantılı olmaktadır. Kısaca yapılışı şu şekildedir; İki katlı kumaşın arasına yumuşak dolgu maddesi (elyaf, sünger, pamuk, yün vb.) düzgün ve eşit bir şekilde doldurulduktan sonra  kumaşın üzerinden kare, baklava dilimi, su yolu, geometrik şekiller gibi dikiş modelleri ile dikilerek oluşturulur.

Kapitone dikişler günümüzde mont, kaban, giysi gibi giysilerde ve giysi kenar süslemesinde de kullanılıyor. Ayrıca çanta, ayakkabı, çizme modellerinde kapitone dikişine sık sık rastlamak mümkündür.  

Giysilerden sonra yatak başı, modern ve klasik koltuk, kanepe, etajer, avize, mutfak köşe takımları, orta masa gibi ev dekorasyon eşyalarına uygulanan kapitone dikiş düğmelerle süslenerek şık ve çarpıcı tasarımlar yaratıyor . Kapitone tasarımlar şık duruşu ve kullanışlılığı ile ilgi odağı oldu ve 2012 yılında da kapitone modası ürün çeşitlendirmesi ile yayılarak büyümektedir. Parlak ve yumuşak kumaşlardan tasarım koltuklar, puflar yine kapitoneler ile süsl>eniyor.

Kapitoneler ev tekstil ürünlerinden olan yatak örtüsü, perde, hurç, 3lü fırın seti (önlük, eldiven, tutacak) gibi ürünlerde de yaygın bir şekilde kullanılan modeller olmaktadır.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.