Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo, Zemin

Karo çeşitleri ve banyoda kullanımı

21 Mayıs 2012 3.286 kez okundu Yorum yapılmamış

Banyoların zemin kaplaması için en çok tercih edilen malzemelerden birisi de karolardır. Karolar, piyasada farklı renk ve doku alternatifleriyle tercih yaparken bir hayli zorlanmamıza sebep oluyorlar. Banyo tadilatı sırasında en çok fikir değiştirdiğiniz husus, karoların cinsi, rengi ve dokusu olur ve her yeni görülen karo ile tercih listesine bir yenisi daha yazılır. Porselen karolar, taş ocağı karoları, terracota, terrazzo karoları, yığışım karoları gibi seçenekleri olan karoları, bizzat inceleyerek, satış görevlisinden bilgi almalısınız.

Seramik karolar, hemen hemen bütün evlerde bulunan, yoğun ve düz yapıda, ince taneli, toz sıkıştırma yöntemiyle üretilen bir karo cinsidir. Parlak ve mat tonları vardır, temizliği ve kullanımı oldukça rahattır. Fiyat açısından farklı varyasyonları olsa da, her bütçeye uygun bir seramik karo bulunur. Yoğun olarak her karo üreticisi tarafından üretimi olduğu için, kolaylıkla seri sonu ürünlerini bulabilirsiniz.

Taş ocağı karoları ise, traverten doğallığınızı banyonuzda yakalamanıza yardımcı olacaktır. Koyu kırmızı ya da kahverengi gölgeli olurlar ve doğal kilden üretilirler. Cilalı ya da cilasız olarak satın alabilir ve banyonuzda sofistike bir ayrıcalık yakalarsınız.

Terracota yani piyasa da diğer adıyla Meksika karosu diye geçen karolar, el yapımı veya fabrikasyon ürünleri bulunur. Çok fazla renk, boyut ve doku seçeneği vardır. Üzerindeki motiflerin silinmemesi ve dayanıklılığını artırmak için ekstradan cilalanmış modelleri tercih edebilirsiniz.

Terrozzo ve yığışım karoları ise, son zamanların en popüler karoları arasındadır. Çimento veya epoksi karışımın içine, mermer veya granit parçacıkları atılarak oluşturulan bu karolar, faklı kalınlık ve ebatlarıyla piyasada bulabilirsiniz.

Karo seçerken, günlük yaşantınızı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurarak bir tercih yapmalısınız. Sezonun öne çıkan renklerinden bir kombinasyon yapıp, ardından birkaç sene sonra sıkılma ve değiştirme gibi bir lüksünüz varsa, hiç kaçırmayın, tercihinizi bu yönde belirleyin. Fakat tadilat işinden oldukça sıkılan ve en az 10-15 senede bir tadilat yaptıracak kadar bir bütçeniz varsa, olabildiğince pastel tonlarda ve her zaman tercih edilebilecek karolardan seçmenizi öneririz.

Banyo tadilatında karo seçiminizi yaparken dolaşacağınız her yapı market ya da karo firmalarında, farklı tipte karolarla karşılaşırsınız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.