Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Kartonpiyer mi, stropiyer mi?

25 Mayıs 2013 5.618 kez okundu Yorum yapılmamış

kartonpiyer stropiyerKartonpiyer uygulaması evlerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Kartonpiyer alçı ve iplik liflerinin su ile karıştırılarak bir kalıba alınması ve kurutularak kalıptan çıkarılması ile oluşan ürüne verilen addır. Perde kornişlerini gizlemek, perde- tavan birleşimlerini daha albenili göstermek amacı ile kullanılan kartonpiyer, artık tavan süslemesi, duvar süslemesi, asma tavan, vb. birçok uygulamaya temel teşkil etmektedir.

Kartonpiyer ile aynı amaca hizmet etmek adına son dönemde kullanılan stropiyer uygulaması da her geçen gün daha fazla talep görmektedir.

Kartonpiyer ve stropiyer uygulamalarını karşılaştırdığımızda elde edilen sonuçlar şu şekildedir:kartonpiyer mi

  • Kartonpiyer stropiyerden daha ağır bir malzemedir. Tavandan ya da uygulandığı duvardan düşme riski daha fazladır. Stropiyer köpük (strafor) malzemedir hafiftir.
  • Kartonpiyer su ve alçı içerir, yanmazdır. Stropiyer köpük (strafor) malzemedir, yanabilir.
  • Kartonpiyer kırılabilir. Stropiyer çok fazla esnetilmezse normal koşullarda kırılmaz.
  • Kartonpiyer ağır malzeme olduğundan taşıma sorunu söz konusu olabilmektedir. Stropiyer ise çok hafiftir, kolaylıkla taşınabilir.
  • Kartonpiyer uygulaması stropiyer uygulamasına nazaran daha fazla kirlenmeye sebebiyet verdiğinden, eve eşya girdikten sonra yapılacak uygulamalarda stropiyer daha uygun bir çözüm teşkil etmektedir.
  • Kemer, lambiri gibi uygulamalarda stropiyer çok fazla tercih edilmez, zira çarpmaya, ezilmeye, vs stropiyer çok fazla dayanmamakta, bu tarz alanlarda kartonpiyer daha kalıcı bir çözüm sağlamaktadır.
  • Stropiyer uygulaması, kartonpiyer uygulamasına nazaran daha uygun maliyetli ve daha hızlı bir çözüm sunmaktadır.

“Kartonpiyer mi, stropiyer mi?” diye sormanız gerektiğinde cevabı doğru bir şekilde belirlemenin yolu beklentiyi stropiyernet olarak ortaya koyabilmekten geçer. Kalıcı, dayanıklı, yanmaz bir malzemeden olsun isteniyorsa; kemer ve lambiri, yan süsleme gibi bir uygulama yapılacak ise; evde eşya yoksa; zaman ve bütçe konusunda sıkıntı söz konusu değil ise kartonpiyerden vazgeçmenize gerek bulunmamaktadır. Ancak, zaman az, ev eşyalı, bütçe de dar ise stropiyer kaçınılmaz olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.