Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Kartonpiyer nedir?

9 Kasım 2011 3.639 kez okundu Yorum yapılmamış

Ferah görünümlü evlere dikkat ettiniz mi hiç? Evlere bu ferahlığı veren nedir? Bembeyaz tavanlar dersek sadece tavanın beyaz olması bu ferahlığa yetmiyor. Evlere ferahlığı veren tavanın dışındaki beyazlıklar oluyor. Kanımca, son yıllarda yaygın kullanım alanı bulan kartonpiyerlerin ferahlıkta rolü büyük. Evlerin dışında otel, motel, işyerlerinde de kartonpiyer kullanımı yaygınlaşıyor. Dekorasyon amaçlı kullanılan kartonpiyerler genellikle duvar ile tavanın birleştiği yere yapılıyor. Perde kornişleri bu kartonpiyerin arkasında gizleniyor. Kartonpiyerlerin üzerinde çeşitli kabartma desenler bulunuyor. Genellikle çiçek veya geometrik desen oluyor. Tavan göbeklerine yapılıyor. Bir çeşit dekorasyon amaçlı bir süsleme çeşidi oluyor. Genelde alçı veya sertleştirilmiş mukavvadan yapılıyor. Alçı ile yapılan kartonpiyerler yavaş yavaş yerini alçısız kartonpiyerlere bırakmaya başladı ve bu alçısız kartonpiyerlere polistren deniliyor.

Kartonpiyerler dekoratif amaçlı görünse de başka bir faydası da bulunuyor. Binalarda bulunan tesisatlarla ilgili göze hoş görünmeyen yerleri gizlemek amacı ile de kullanılıyor. Fiyatlarına bakıldığında ise alçı kartonpiyerler daha ucuz olmakta. Polistren kartonpiyerler alçı kartonpiyere göre çok daha pahalıdır.

Alçı kartonpiyerlerin mutlaka işinin ustası olan bir kişi tarafından yapılması şarttır. Çünkü usta olmayan kişinin yaptığı alçı kartonpiyerler düşebilmektedir. Düşme nedeni ise kalitesiz alçı kullanılmasından kaynaklanıyor.

Kartonpiyerlerden neler yapılabiliyor derseniz kapı kemerleri yapılıyor ve çok şık görünüyorlar. Tavanı çepeçevre saran kartonpiyerler de bulundukları ortama otantik bir görünüm veriyor. Ayrıca tavan aydınlatmalarının etrafına yapılan kartonpiyerler de şık bir görünüm veriyor.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.