Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Kedi sevgisi dekorasyona yansıyor

4 Ocak 2012 3.337 kez okundu Yorum yapılmamış

Eski Mısır ve Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıçılar bulunurdu. Mitolojiye göre Krallar tanrıları arkalarına alarak Kraldan fazla ayrıcalıklı ve yarı Tanrı, Kral Firavun sayılırlardı. Firavun ile kedinin ne ilgisi var derseniz kedi tarihe ve mitolojiye konu olmuştur. Kediler de firavun, tanrı sayılmışlardır. O dönemde bu nedenle kediye zarar vermek büyük bir suç oluştururdu. Kedi öldüren kişiler idam edilirdi. Yangından ilk önce kurtarılan yine kedi olurdu.

Kedi neden kraldı? Mısır’a kedi gitmeden önce ürünler fareler tarafından yenilir ve kıtlık oluşurdu. Ne zaman ki Mısır’a kedi gittiğinde bolluk ve bereket oluşmuştur. Bu nedenle de tanrı kral sayılmışlardır ve kediler çok değerli olmuştur. Kediler ortalama 20 milyon yıldır neslini sürdürmekte ve yaklaşık 5 bin yıldır da evcil olarak yaşadıkları biliniyor Kediler sevimli estetik yapılı, oyuncu, neşe kaynağı oldukları kadar da özgür hayvanlardır. Kim bilir belki bu özgürlüğüne düşkün olmaları sevimli olmaları, oyuncu olmaları fare böcek gibi hayvanlardan evi korumaları kedilere karşı sevgiyi ve ilgiyi artırmaktadır. Kedilerle ilgili bir örnek vermek gerekirse kedi siz istediğiniz zaman değil kendi istediği zaman kendisini sevdirir.

Kedi seven kişiler evlerinde kedi besler, sokak kedilerini besleyip korur. Evinde kedi besleyen kişilerin ev dekorasyonunda bazı noktalara dikkat ederek ev dekorasyonunu gerçekleştiriyorlar. Kuytu köşelerde uyumak isteyen kediler için özel köşeler hazırlanıyor. Kedinin yapısında olan tırmalama isteği için evin belirli bölümlerine tırmalama ve tırmanma istekleri içinde tırmanma direkleriyle dekore ediliyor.

Evinde kedi beslemeye uygun ortam oluşturamayan fakat içlerinde kedi sevgisi taşıyanlar ise bu kedi sevgisini ev dekorasyonuna yansıtıyor. Kedi ile ilgili figürleri kullanıyorlar. Görsel de olsa evlerinde kedi bulunduruyorlar.

Kedi figürlü yastıklar, tablolar, biblolar, duvar saatleri, tuzluklar, heykeller hoş ve estetik  görünmektedir.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.