Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Kiler düzenleme rehberi

15 Mayıs 2012 7.563 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfakların olmazsa olmazlarından olan kilerler, genellikle geniş evlerde kullanılan ve tüm mutfak malzemelerinin pratik bir biçimde ayrıca depolanmasını sağlayan mekanlardır. Ancak evinizde kiler olarak kullanabileceğiniz ayrı bir odanız yoksa da üzülmenize gerek yok. Mutfağınızda boş kalan bir köşe ya da bir dolabın sığabileceği bir boşluk dahi varsa kendinize minik bir kiler köşeyi oluşturabilir ve böylece mutfağınızda çok daha düzenli bir biçimde çalışabilirsiniz. Mutfağın çok daha derli toplu bir biçimde görünmesini sağlayan kilerler, estetik görünüm haricinde mutfak işlerinde de büyük pratiklik sağlayacaktır. Ayrıca bir odanız varsa kiler düzenlemesi için çok daha büyük bir avantaja sahip olsanız da, mutfak içerisinde dolap kullanarak kiler köşesi yaparak da büyük avantaj sağlamanız mümkün.

Kancalardan kavanozlara, saklama kaplarından kutulara ihtiyacınız olacak her şeyi bir araya getirin ve kilerinizi düzenlemeye başlayın. Öncelikle çok sık kullandığınız malzemeler ile temel ihtiyaç maddelerini kendi aralarında gruplandırarak işe başlayabilirsiniz. Kilerinizi düzenlemeye başlarken faydalı olabilecek bir diğer fikir de, mutfak dolaplarınızda ve çekmecelerinizde bulunan tüm eşyaları mutfak tezgahının üzerine dizmek ve bunların arasından hangilerinin kiler dolabına konacağına karar vermektir. Bu aşamada kiler dolabına yerleştireceğiniz tüm malzemelerin bir listesini çıkartmak ve bu listeyi dolap kapağının iç kısmına yapıştırmak, ileride dolabın içerisinde ne olduğuna bakmak için uğraş vermenize gerek kalmadan listeden erzak kontrolü yapmanızı sağlayacaktır.

Kiler dolabınızın iç kısmına yapıştıracağınız malzeme listesi ile alışverişe çıkmadan önce eksiklerinizi belirlemeniz de çok kolay olacaktır. Bu işlemi de tamamladıktan sonra sıra bir mutfak için vazgeçilmez olan temizlik aşaması gelir. Kiler dolabınızın içini ve dışını, tüm raflarla ve tavanla birlikte güzelce temizleyin ve nemli bir bezle silin. Arzu ederseniz kiler dolabınızın raflarını son derece makul fiyatlara satılan kaplama malzemeleriyle kaplayabilir, kendi ellerinizle yaptınız son derece şık görünen ve yalnızca size özel bir dolap sahibi de olabilirsiniz. Son olarak kiler dolabınıza yerleştireceğiniz malzemeleri uygun bir cam ya da plastik kaba boşaltın ve dolabınızın içini doldurmaya başlayın. Ağır kavanoz ve kapları dolabın alt kısmına dizmeniz, kullanım esnasında size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.