Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Kimyasal dübel kullanımı

14 Nisan 2012 7.746 kez okundu Yorum yapılmamış

Epoksi dübel olarak da bilinen kimyasal dübeller, ev tipi yapıştırıcıların biraz daha geliştirilmiş ve daha ağır işlerde kullanım için üretilmiş halidir. Yapıştırma elemanı olarak kullanılabildikleri gibi çok iyi bir dolgu malzemesi özelliği de bulunan kimyasal dübeller, genel anlamda profesyonel işçilik gerektiren uygulamalarda kesin sonuç alınmasını sağlar. Kimyasal içeriği nedeniyle oldukça yakıcı bir madde olan kimyasal dübel karışımı, muhakkak koruyucu bir eldiven giyilerek kullanılmalıdır. Ayrı haldeyken herhangi bir yapıştırıcı özelliği olmayan iki farklı kimyasal bir araya gelmesiyle birlikte tepkimeye girmesi, epoksi dübellerin oldukça kuvvetli bir dolgu malzemesi ve yapıştırıcı haline gelmesine neden olur.

Tek hazneli ve çift hazneli olarak satılan kimyasal dübeller, tercihe göre farklı uçlarla da kullanılabilir. Pratik bir kullanım sağlaması için silikon tabancasıyla kullanılan tek hazneli kimyasal dübellerde metal uçlu bir kapatma kilidi bulunur. Ürünün kendisiyle birlikte verilen uç aparatı ya da silikon tabancası bu metal kilit kısmına takılarak, kullanım esnasında iki kimyasalın birbirine karışması sağlanır. Karıştıcı uç olarak da bilinen bu kısmın kullanımdan önce doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir ve yanlış kullanımlarda iki kimyasal birbirine karışmayacağından arzu edilen sonucun alınması da daha zor olmaktadır.

Çift hazneli kimyasal dübeller piyasada yaygın olarak iki farklı kimyasalın ayrı tüplerde bulunduğu ambalajlarda satılır. Sertleştirici ve yapıştırıcı olarak adlandırılan bu iki farklı kimyasal madde, çift pistonlu bir uygulama tabancasına sahiptir. Çift hazneli ürünler için özel olarak üretilen kimyasal dübel tabancaları, tek hazneli ürünlerde olduğu gibi metal kilit bölümünün çıkartılmasından sonra uç kısma yerleştirilir. Bu tür çift hazneli kimyasal dübellerin özel tabanca ile kullanımında genel olarak ilk çıkan 5-10 santimlik bölüm kimyasalların tam olarak karışmadığından dolayı kullanılmaz.

Tabanca ucundan çıkan 5-10 santimlik malzemenin atılmasından sonra kalan kısım doğrudan uygulama alanına sıkılabilir. Farklı işlevleri yerine getirmek için üretilen değişik tiplerde kimyasal dübel karışımları mevcuttur. Ağırlığa dayanıklı olanları ağır eşyaların asılacağı alanlarda üstün bir verimlilik sunarken, daha hızlı kuruyan türleriyse dolap kapakları gibi yüzeyler için idealdir. Ayrıca banyolarda kullanılmak üzere suya dayanıklı kimyasal dübeller de piyasada yaygın bir şekilde bulunabilmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.