Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Kiralık evler için dekorasyon fikirleri

17 Temmuz 2012 2.342 kez okundu Yorum yapılmamış

Kiralık evlerde oturanlar veya oturmayı planlayanlar, genellikle geniş kapsamlı dekorasyon çalışmalarına girmekten kaçınır. Evin kendinize ait olmaması eninde sonunda evden taşınacağınız manasına geldiğinden yapısal değişiklikler için fazladan bütçe harcamak da ilk bakışta mantıksız görünür. Kiralık evlerde oturan kişiler bu tarz yaklaşımları yaşadıkları mekanın tüm atmosferini olduğu gibi kabullenmesine neden olarak, çoğu kiracının estetik ve işlevsellik açısından “başarısız” olarak tabir edilen evlerde yaşamasına neden olur. Oysa akıllı, bütçe dostu ve estetik açıdan olduğu kadar işlevselliğe de yönelik “küçük dokunuşlarla”, evinizin tüm havasını olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

Kiralık bir eve çıkarken ev sahibi ile yapacağınız kontrattaki hükümler, doğrudan evde yapısal değişiklikler yapmanızı engelleyebilir. Bu tür durumlarda geniş ölçekli tadilat çalışmalarına girmektense, evin farklı odalarında kullanılan tüm dekorasyon unsurlarını bir arada değerlendirmeniz gerekir. Öncelikle son dönemde bazı ev sahiplerinin kontratlara eklediği “ev alındığı gibi teslim edilecektir” ibaresine dikkat edin. Zira bu tür bir ibare, her kiracının en büyük dekorasyon imkanı olan duvar renklerinin değiştirilmesi de kapsamaktadır. Evi kiralarken yaptığınız kontratta bu tür bir ibarenin olması durumunda duvarları boyasanız dahi evden çıkarken eski renge boyamak zorunda kalabilirsiniz.

Duvar renkleri kiralık bir evin atmosferini değiştirmek için en pratik yollardan biri olsa da, ayna kullanarak da oldukça büyük ölçekli bir değişim oluşmasını sağlayabilirsiniz. Duvarlara monte edilen aynalar yapısal değişiklik olarak kabul edilmese de, tüm mekanın havasını değiştirecektir. Farklı derinlik algılarının oluşmasını sağlayan duvar aynaları ile birlikte kullanacağınız birkaç adet aksesuar, mekanın estetik görünümünü olumlu yönde etkiler. Ayrıca duvara monte edilen raf ve dolaplar da evde yapısal bir değişik yapmadan dekorasyona küçük dokunuşlar yapmanızı sağlayacaktır. Üstelik bu tür raf ve dolapları taşınacağınız zaman pratik bir şekilde sökebilir ve yeni taşınacağınız evde kullanabilirsiniz.

Desenli köpük paneller de tüm kiracıların imdadına yetişen yapısal dekorasyon ürünleridir. Uygulanması kadar sökülmesi de son derece pratik olan bu ürünlerin kaliteli malzemeden üretilenlerini tercih ederseniz, uzun yıllar boyunca farklı evlere taşınsanız dahi köpük panelleri kullanma imkanınız olur. Fayans üzerine yapıştırılan pratik uygulamalı çıkartmalar da kiralık evlerde dekorasyona yönelik dokunuşlar yapmanızı sağlar. Mutfak ve banyolarda tüm fayansların sökülmesine gerek bırakmayan bu ürünler, günümüzde tüm yapı marketler oldukça makul fiyatlara satılıyor. Ayrıca kiraladığınız evin zemin döşemeleri kalitesiz veya çok eskiyse, geniş halılar alarak zeminde bir kaplama etkisi oluşturabilirsiniz. Mobilyalarınızı doğru şekilde yerleştirerek evin kötü görünen zeminini gizleyebilir ve böylece ilginin halıya yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Rahnansaika

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.