Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Kırık kapı tamiri

5 Şubat 2012 10.337 kez okundu Yorum yapılmamış

İşyerleri ve evlerin dekorasyonunda kullanılan kapılar, mekanın giriş kısmında ilk izlenimi oluşturduğundan oldukça önemlidir. Çeşitli dış etkiler nedeni ile kapıların üzerinde oluşan kırıklar her ne kadar dekoratif açısında çok kötü bir görünüm oluştursa da, bazen yeni bir kapı alacak bütçeye sahip olmayabilir. Bu tür durumlarda ise kırık kapının tamir edilmesi gerekir ve bu işlem için sandığınızın aksine büyük bir ustalık gerekmez. Çok basit birkaç malzeme kullanarak, çoğu insanın uzun süre bakmasına rağmen fark edemeyeceği kadar başarılı bir kapı tamiri yapabilirsiniz.

Kapınızın gövdesindeki kırık şayet oldukça büyükse, tamir işleminden önce bu bölgenin doldurulması gerekir. Her ne kadar kapı yüzeyine macun uygulanacak olsa da, macunun tutunacak bir yüzeye ihtiyacı vardır ve dolgu uygulanmadan sürülen macun kısa süre içerisinde gevşeme yapacaktır. Kapıda meydana gelen kırığı doldurmak içinse her evde bulunan gazete kullanılabilir. Oldukça pratik bir yöntem olan gazete dolgu, macun için oldukça sağlam bir tutunma alanı da oluşturacaktır. Kapınızdaki deliği gazete kağıdını iyice sıkıştırarak doldurun.

Kapı üzerindeki kırığı gazete kağıdı ile doldurduktan sonra yüzeyin sert olduğundan emin olmak için elinizde hafif bir baskı uygulayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kırık kısma hazır tamir macunu uygulayın. Tamir macununu düzgün bir şekilde uygulayabilmek için bir spatula kullanmanız oldukça iyi sonuç almanıza neden olacaktır. Düzgün bir yüzeye yaydığınız tamir macununu kuruması için bırakın. Macun kuruyarak sertleştikten sonra üst yüzeyinin kapı ile aynı seviyeye gelmesi için ince zımpara kullanılarak zımparalanması gerekir. Sertleşen macunu zımparalayarak pürüzsüz bir yüzey elde ettikten sonra boyama işlemine geçebilirsiniz.

Kapınızın tamir alanının belli olmaması için en az 2 kat boya yapmanız gerekir. Ayrıca kapıyı boyamak için su bazlı bir boya kullanacaksanız uygulayacağınız tamir macununun da su bazlı, şayet kapıyı boyamak için yağlı boya kullanacaksanız da kullanacağınız macunun sentetik yapıda olması gerekir. Eğer kapınızın üzerinde küçük çatlaklar varsa herhangi bir dolgu ya da macun uygulamadan, doğrudan boya yaparak da bu çatlakların kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.