Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar, Perde

Kırkyama (patcwork) duvar tasarımları

20 Nisan 2012 4.076 kez okundu Yorum yapılmamış

2012 modern iç tasarım trendleri arasında patchwork kumaş stilinde çalışmalar yer alıyor. Patchwork İngilizce bir sözcüktür. Yüzyıllardır yokluk ve savaş dönemlerinden gelen bir sanattır. Türkçede ise  ise kırkyama, kırkpare, yamalı bohça gibi isimler verilmiştir. Yokluk yıllarında küçük kumaş parçaları değerlendirilmek amacı ile birleştirilerek (elde dikilerek) birçok ev tekstili yapılmış. Ayrıca kalın kumaşlardan yelek, etek, battaniye, şal yapılmış. Ortaya farklı desen ve renklerden oluşan örtüler çıkmış. Daha sonra kumaş parçalarının desenleri, renkleri, kumaş dokusu dikkate alınarak dikilmeye başlanmış ve sanata dönüşmüştür. Günümüzde yastık, örtü, gibi çeşitli ev teksil ürünleri kırkyama (patcwork) yapılıyor.

Kumaş birleştirme tekniği olan kırkyama (patcwork) 2012 yılında iç dekorasyonda moda haline geliyor. Kırkyama (patcwork) halı ve kilimler evleri süslerken tasarımcılar farklı boyut getirerek duvar dekorasyonlarında da tablo gibi rengarenk duvarlar oluşturuyorlar. Veya birbirine uyumlu goblen tablolar da patcwork gibi yan yana duvarlara yerleştiriliyor.

Kalmış duvar kağıtları ve boyalarla dekoratif duvar panelleri oluşturuyor. kırkyama (patcwork  desenli duvar kağıtları bulunuyor. Büyük boş duvarlar şık dekorasyona sahne oluyor. Panellerin dışında uygun renkler kullanarak büyük örtüler oluşturup çerçevelenip boş duvarları da süsleyebiliyor. Kumaş kırkyama (patcwork) çalışmalarından paneller de yapılıyor. Renkli duvarlar 2012 trendlerinin arasında yer alırken kırkyama (patcwork) baskı kumaşlar perde olarak da odaları süslüyor.  Duvarlarda gözleri dinlendirmesi açısından özellikle pastel renkler kullanılıyor.

2012 yılında Kırkyama (Patcwork) kumaş sanatı duvar sanatına dönüşüyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.