Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Kışın hangi çiçek ekilir?

7 Şubat 2010 6.163 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev hanımlarının zor duruma düştüğü durumlardan biri de “Kışın hangi çiçek ekilir?” yada “Yazın hangi çiçek ekilir?” sorularına yanıt bulmaktır. Eğer bahçeli bir eviniz varsa yada saksıda çiçek yetiştirmekten hoşlanıyorsanız size birkaç bilgi verelim.

Kar ve Çiçek

Kış aylarında en güzel dikilebilecek olanlar çıplak köklü bitkilerdir. Bununla birlikte mevsimlik fideler de kışın dikebileceğiniz bitkiler arasında yer alır. Menekşe ve Kasımpatı (Krizantem) çiçekleri kışın dikmenizi önerdiğimiz çiçekler arasındadır. Soğuğa dayanıklı olan bu çiçekler ekstra bir bakım istemeden doğal yollarla gerektiği kadar sulanmaktadır. Bu da onların gelişimleri için yeterlidir.

Bahçeli evlerdeki en büyük sorun havalar soğumaya başladığında toprağında soğumasıdır. Bundan dolayı ekilen çiçeğin yetişmemesine yakınan birçok insan bulunmaktadır. Bu nedenle soğuğa dayanıksız olan çiçekleri tespit edip diplerini doldurmanız gerekir.

Eğer saksıda çiçek yetiştirmek istiyorsanız istediğiniz her türlü bitkiyi evinizde yetiştirebilirsiniz. Kış ve soğuk havaya dayanıksız olan bitkiler bile ev ortamında, normal oda sıcaklığında ve dikkatli bakıldığında yetiştirilebilmektedir.

Kışın ve yazın yetiştirilmeye uygun olan çiçeklere bazı örnekler vermek gerekirse:

Kış çiçekleri: Kasımpatı, şebboy, açelya, siklamen, nergis ve dağ menekşesi.

Yaz çiçekleri: Mine, horoz ibiği, aslanağzı, yıldız, hanımeli ve cam güzeli.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.