Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Klasik tarz mutfak dekorasyonu

18 Ocak 2013 4.410 kez okundu Yorum yapılmamış

Klasik tarzın şıklığından mutfaklarında da vazgeçemeyenler için alışılagelen tasarımlar, modern çizgilerden küçük izler taşıyarak bugüne uyarlanan estetik modellerle birleşiyor. Adından da anlaşılacağı üzere “klasik” olan dekorasyon stilleri, moda ya da dekoratif trendlere uymak gibi kaygılar taşımazlar. Zira dekorasyonda klasik tarz dendiğinde, “modası asla geçmeyen” yani her zaman trend olan tasarımlardan söz edilir. Özellikler her yıl büyük oranda değişen dekorasyon akımlarını düzenli olarak takip ederek mutfağında yenilemeye gidebilecek kadar bütçesi olmayanlar, mutfaklarında klasik dekorasyon tarzına yer vererek yıllar boyunca hem şık hem de işlevsel görünen bir mutfağa sahip olabilirler. Zannedildiğinin aksine işlevsellik konusunda modern tasarımlardan herhangi bir eksik yanı olmayan klasik mutfak modelleri, mutfağını düzenli olarak kullanan tüm ev kadınlarına pratik bir kullanım sunabilmektedir.

Dekorasyon modasının zamanla değişmesi söz konusu iken klasik tasarım mutfaklar “zamanın dışındadır”. Klasik modellerin en belirgin özelliği sade ve doğal bir görünüme sahip olmalarıdır. Dekorasyon trendleri son yıllarda doğal malzeme kullanımına yönelmiş olsa da, klasik stil mutfaklarda doğal malzemeler uzun yıllardır zaten ilk tercih sebebidir. Mutfak dekorasyonunun en önemli bileşeni mutfak dolapları, mutfak dolaplarında da tercih edilebilecek en doğal ürün bilindiği üzere ahşaptır. Çok detaylı modellerin kendine fazla yer bulamadığı klasik tarzda, mutfak dolaplarında masif ahşap ürünleri kullanılır ve tercih edilen ağacın çeşidi mutfak dolabının kalitesini belirler. Uzun ömürlü kullanım imkanı da sunan ahşabın dayanıklılık konusunda ideal tercihlerden biri olduğu da ortadadır. Dokunulduğunda pozitif enerji veren yüzeylere sahip olan ahşap mutfak dolarında ahşabın kendi rengi sadece koruma amaçlı kullanılan cila ile birlikte tercih edilirken, renk seçeneklerin öncelik beyaz ve nötr tonlardır.

Ferah bir görünüm için beyaz, krem ve gri gibi tonları tercih edenlerin dikkat etmesi gereken önemli konu ise klasik mutfak dekorasyonunun “donuk” görünmeye meyilli bir stil olduğudur. İç açıcı ve hijyenin önemli olduğu mutfaklarda temiz bir görünüm için tamamen nötr renklerin tercih edilmesi, birçok klasik tasarım mutfağın mat görünmesine neden olur ki bu da, yaşam enerjisini düşmesine ve mutfağın sıradanlaşmasına sebep olur. Bu nedenle klasik mutfak dekorasyonunda açık tonları seçerken bir yandan da bu donuk etkiyi kıracak sıcak renkli bileşenlerin düşünülmesi gerekir. Bahsi geçen bu sıcak renklerle yakalanan etki mutfak tezgahında tercih edilen granit ve mermer gibi hem prestijli hem de doğal malzemelerle yakalanabileceği gibi, doğal bitkilere yer verilmesi de mutfağın daha sıcak görünmesini sağlayabilmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.